ABD’nin Küba İstilası

14 Nisan 1961 sabahının erken saatlerinde, Küba amblemleri ile kamufle edilmiş ABD B-26 bombacı birlikleri, iki gün sürecek baskınlarla Küba hava limanlarının büyük bir bölümünü imha edecek olan havaalanı bombardımanlarını başlattı. Küba’nın hava kabiliyetlerini tamamen yok etmek için düzenlenen ek hava saldırıları Amerika’nın saldırılarla olan bağlantısının gizli kalmasını sağlamak için Kennedy tarafından reddedilirken, diğer ülkelerin desteği Küba savunması lehine dönmeye başladı. 16 Nisan’da, gece yarısından hemen önce, Amerikalı dalgıçlar Küba’nın Domuzlar Körfezi kumsalına ayak bastı ve gelecek istilayı yönlendirmek için iniş ışıkları kurdu.

İstilaya, Amerikan silahları ve desteği verilen ve Amerikan askeri yönetimi tarafından eğitilen 1200 Kübalının oluşturduğu Tugay 2506 grubu tarafından öncülük edildi. Tugay CIA ajanı Grayston Lynch ve CIA amiri William Robertson tarafından komuta edildi. Küba Hava Kuvvetlerinin büyük bir kısmını günler önce yok etmiş olmalarının yanı sıra, istila planı hava saldırılarının yolları ve köprüleri yok ederek Kübalıların, karşı devrimci güçler sahilde tutunacak bir yer elde etmeden Domuzlar Körfezi’ne varmalarına engel olmayı da kapsıyordu. Bu hava saldırıları, zaten Küba’ya girmiş ve Küba’nın temel birkaç önemli köprü ve yolunu patlatmaya hazır olan CIA operatörleri tarafından genişletilecekti. Ulaşılmak istenen nihai hedef, ABD yönergesi altında yeni bir Küba hükümeti kurulmasıydı.

17 Nisan sabahının erken saatlerinde, Tugay 2506, her biri yaklaşık 200 askerden oluşan altı tabura ayrıldı ve konuşlandırılmaya başladı. İki tabur Playa Girón’a, bir tanesi ise Playa Larga’ya indi. Fakat birliklerin ilk düşmanları mercan kayalıklarıydı ve gemi gövdesini kırmamaları için botlar mercanların çevresinden dolaşana kadar inişleri birkaç saat ertelendi. Zayıf seyir yeteneği nedeniyle iki savaş gemisi Küba sahilinden 80 metre ileride battı; mürettebat kurtarıldı ancak bazı ağır teçhizatlar (topçu silahı, ağır savaş cephaneleri, vb.) kaybedildi.

Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde, Devrim Savunması Komitesi’nden sivil bir üye, Küba kıyılarından sadece birkaç metre uzaktaki Amerikan savaş gemilerini gördü. 20 dakikadan kısa bir süre sonra, tüm Küba hükümetine işgal hakkında bilgi verildi ve bu duruma hemen yanıt verildi. Castro, adanın savunmasını koordine edecekti; önce sivil halk hemen istila hakkında uyarıldı: Küba hükümeti, sonraki birkaç ay boyunca tüm Küba nüfusuna silah vermek ve halkı istila durumunda adayı savunmak için temel askeri taktikler konusunda eğitmek için bir program başlattı. Daha sonra, Küba Hava Kuvvetleri’nin geri kalanı iş başına getirildi – birkaç saat içinde sayıca az fakat cesur Kübalılar, ABD uçaklarına karşı hava üstünlüğü elde etti. Ardından Küba Hava Kuvvetleri, ABD işgal filosuna uçarak filo komuta gemisi Maropa’yı ve tedarik gemisi Houston’ı bombaladı ve batırdı. Küba polisi, CIA operatörlerini ele geçirip, patlatmayı planladıkları hedeflerinden hiçbirine ulaşamadan tutukladı; daha sonra Küba sivilleri ve ardından askeri güçler Tugay 2506’yla çatışmaya başladı.

Birleşik Devletler için diplomatik meseleler çok hızlı ve istenmedik şekilde gitmeye başlamıştı. Amerika’nın Küba istilasına katılması Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin 2 ve 51. Maddeleri, Amerikan Devletleri Örgütü Sözleşmesinin 18 ve 25. maddeleri ve Rio Antlaşması’nın 1. Maddesi’nin doğrudan ihlali anlamına geliyordu.

Saldırı gününde ABD Dışişleri Bakanı Dean Rusk bir basın toplantısı düzenledi. “Amerikan halkı, Küba’ya müdahale edip etmediğimizi ya da gelecekte bunu yapmayı planlayıp planlamadığımızı bilme hakkına sahiptir” dedi ve ekledi “Bu sorunun tek cevabı ‘hayır’dır”. Birleşmiş Milletler Amerika büyükelçisi Stevenson, şimdi ABD’nin, günlerce önce inkar etmesi talimatını verdiği istila olayına karıştığının farkındaydı ve saf değiştirerek Amerika’yı saldırıyı durdurmaya çağırdı. Birleşmiş Milletler Sovyet büyükelçisi Zorin bu duruma şöyle cevap verdi: “Küba bugün yalnız değil. En samimi arkadaşları arasında Sovyetler Birliği de yer alacak.”

Kennedy, 18 Nisan saat 12: 15’de Kruşçev’den bir mektup aldı: “Bu ülkeye saldıran silahlı grupların Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitildiği ve yine bu gruplara Birleşik Devletler tarafından donanım ve silah sağlandığı artık hiç kimse için bir sır değil. Küba şehirlerini bombalayan uçaklar Amerika Birleşik Devletleri’ne ait, attıkları bombalar da Amerikan Hükümeti tarafından sağlanıyor. … Onarılmaz şeylerden kaçınmak için hala geç değil. Amerika hükümeti Küba’daki müdahalelerle alevlenen savaşın Küba’yı büyük bir yangın yerine dönüştürmesine bir dur deme imkânına sahiptir. Sovyetler Birliği açısından bakıldığında konumumuz hakkında herhangi bir hata yapılmamalıdır: Küba halkına ve hükümetine ülkeye yapılan silahlı saldırıları püskürtmeleri için gerekli yardımda bulunulacak.” dedi.

Kennedy tereddüt etti.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılması planlanan tüm yardımlar durduruldu ve Tugay 2506 Küba’da savunmalarına tek başlarına devam etmek üzere terk edildi. Savaş, Amerikan işgalcileri için kötü geçiyordu; terk edilmiş oldukları sahilde bir santimetre dahi elde edemiyorlardı. Tam yenilgi karşısında Kennedy, Amerika’nın bu işgale karışmadığını savunmaya devam ediyordu. İki gün süren şiddetli çatışmadan sonra, Kennedy bir süre önceki kararını pişmanlıkla geri aldı ve ABD Hava Kuvvetleri’ne istila gücüne ellerinden geldiğince yardım etmelerini emretti. Dört Amerikan pilotu, birkaç ay önce şeker toplamaktan fazlasını bilmeyen insanlar tarafından öldürüldü.

Aynı gün, 19 Nisan’da saat 14.30’da, Tugay 2506 Komutanı Perez San Roman, Tugay 2506’dan son bir radyo mesajı gönderdi: “Savaşacak hiçbir şeyimiz kalmadı,” dedi San Roman, “bunu bize, insanlarımıza, ülkemize nasıl yapabilirsiniz?” Savaşta yaklaşık 200 asker öldürülürken 1000 kişi savaş esiri olarak ele geçirildi. Tutuklular arasında daha önce Küba’da toplam 914.859 dönüm arazisi, yetmiş fabrikası, beş madeni, iki bankası ve 10 şeker değirmeni olan askerler vardı. 72 saat içinde Küba savaşı kazandı.

 

Çevirmen: Nisrem Akci̇ğer

Kaynak: https://www.marxists.org/history/cuba/subject/bay-of-pigs/index.htm

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları