Aksanınız Siyasi Görüşünüzden Etkileniyor Olabilir

ÜLKENİN GÜNEYİNDE ÇOK ZAMAN GEÇİRMESİNE RAĞMEN İSKOÇ ULUSAL PARTİSİ LİDERİ NICOLA STURGEON’UN AKSANI BİR TÜRLÜ DEĞİŞMİYOR.

Siyasetçiler genelde kelimelerini özenle seçerler, tüm partiler kelimeleri oy kapmak, rakibi karalamak, kendi görüşünü desteklemek için kullanır. Fakat insanların desteklediği siyasi görüşler sadece kullandıkları kelimeleri değil, telaffuzlarını da etkiliyor.

Birleşik Krallık Parlamentosu Londra’nın güneyinde olduğu için ülkenin diğer kesimlerinden seçilen siyasetçiler parlamento üyesi seçildikten sonra iş sebebiyle güneye taşınırlar ve bu sebeple zamanla güney aksanına geçecekleri düşünülür. İskoç siyasetçilerin de başkente yerleştikten sonra aksanlarını geride bırakmaları beklenir.

Bu kulağa mantıklı gelebilirdi -ki farklı dili konuşan ve farklı kültürlere sahip birçok insan da böyle belirtti-. Biri, farklı aksanla konuşulan bir yere taşındığında genelde taşındığı yerin aksanını kapar, tabii genelde bu, kişinin taşındığı yerde bildiği bir dil konuşulması durumunda geçerlidir. Özenme, taklit etme oranı büyük miktarda değişir fakat garip dilsel tını sıklıkla benimsenir.

Bu durumun İskoç Parlamento Üyeleri için geçerli olup olmadığını anlamak için, araştırmacılar 10 İskoç siyasetçinin bir sene boyunca yaptıkları konuşmaları inceledi. Sonuçları “Dil Farklılığı ve Değişimi” dergisinde yayınlayan araştırmacılar, bu çalışma için herhangi bir etmenden etkilenip etkilenmediklerini anlamak amacıyla siyasetçilerin sesli harfleri kullanışlarını ve bu seslerin akustik kalitesini incelediler.

Araştırmacılar aksan ve sosyal statü ya da siyasetçinin büyüdüğü yer arasında hiçbir bağlantı bulamadı fakat ilginç bir şekilde aksanları ve ait oldukları siyasi parti arasında bir bağlantı buldular. İskoç Ulusal Partisi üyelerinin “cat”(kedi) kelimesindeki sesli harfi, İskoç İşçi Partisi üyelerinden daha düşük sesle telaffuz ettiklerini saptadılar.

İlginç olansa, “cat” kelimesindeki sesli harfin daha düşük sesle telaffuz edilmesi, daha önce İskoçya’daki SNP (İskoç Ulusal Partisi) içinde bağımsız bir İskoçya arzusuyla öne çıkan “kuruluş-karşıtı” tutumla bağdaştırılmış olması. Araştırmacılar aynı zamanda bu siyasetçilerin belirgin bir İskoç aksanını kullanmaya devam ederek siyasi kimliklerini akıllara kazıyıp Muhafazakârlarla aralarındaki ayrımı daha da belirginleştirmek istiyor olabileceklerini belirtti.

Yazarlar, uzun zaman boyunca görmezden gelinmelerine rağmen sosyal sınıf ve siyasi görüşün aksanla ilgili önemli belirleyici ve etmenler olduğunu ve bundan sonra yapılacak olan aksan çalışmalarına eklenmeleri gerektiğini savunuyor.

Yazar: Josh Davis

Çevirmen: Elmas Ertunç

Kaynak: http://www.iflscience.com/policy/your-accent-could-be-influenced-by-your-politics/

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları