Aziz Brecht ve Tiyatro Borsası – Bölüm 3: Dişleri Köreltilmiş Brecht

Üretim değerleri oyunu duygusallaştırabilir ve en düşük ortak eğlence paydasına indirebilir. East Hampton Star eleştirmeni gelişmiş bir yazlık için uygun bir benzetme kullanarak Brecht’in bu versiyonunu “uyuşturucu” olarak betimlemiş; ondan arta kalanların fazlasıyla iri bir fino köpeği gibi bahçede bırakılmış, pudralanmış, tasmalanıp ufak bir kuru gürültüye indirgenmiş olduğundan yakınmıştı.

Ancak Bertholt Brecht bir köpek değil, insandı. Politik hareket aracılığıyla kendisi ve başkaları için insanlığa ve özgürlüğe ulaşmayı deneyen bir insan. Brecht’in saf estetik kalitesini sergilemek bir performans değil, inkarcılıktır.

Toplumsal ve siyasi olarak bozulmuş Brecht on Brecht’in diriltilmesi hakkında Village Voice’da yazan Saul Gottlieb’in kurnazca yorumuna göre bu gösterinin bize sunduğu Brecht’in kısmi bir Brecht değil, asla var olmamış Brecht idi; Nazi karşıtı, fakirden yana, Broadway bilen, entelektüel, aktörleri küçümseyen, fahişelere karşı hassas, iyi niyetli, yani liberal öz-imaj ile uyumlu bir insan. Eh, Brecht patlaması revaçta ve özellikle her gece salonu doldurmak istiyorsanız sorun çıkarmanın anlamı yok. Gösterinin çoğunun, asıl metni 50’lerin eski Amerikan radikallerinin alaycı havasına uyduran Marc Blitzstein’ın “Threepenny Opera” versiyonunun tekrarından ibaret olması tesadüf değil.

Bunlara ek olarak Threepenny Opera pek çok kadro değişikliği ile ikinci ve üçüncü yılına ilerledikçe, onun hovarda yaramazlıklarını izlemek için uzak ilçelerden gelenlerin menfaati için gösterinin müstehcenliği ve kötü niyetli şok değerinin üzerinde daha çok durulur oldu…

 

Yazar: Eleanor Hakim

Çevirmen: Mehmet Can Savcı

Kaynak: https://monthlyreview.org/2013/07/01/st-brecht-and-the-theatrical-stock-exchange/

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları