Bernie Sanders, Cumhuriyetçi Fesih Başarısızlığı Sonucu Evrensel Sağlık Planını Zorluyor

Cumhuriyetçiler Obama’nın sağlık programlarını feshetmeye yemin etmişken Bernie Sanders, yeni kongrenin ilk aylarını Obama’nın sağlık reformlarını savunarak geçirdi ama Cumhuriyetçi Parti’nin 7 yıllık makul bakım hareketini yok etme macerası geçen hafta senatoda son bulduktan sonra, Sanders kendi çözümünü sunmaya hazır: Tüm Amerikalılar için hükümet yönetiminde evrensel sağlık hizmeti.

Vermont senatörü gelecek ay tasarıyı açıklamadan önce, önümüzdeki birkaç haftayı planına destek bulmak için kampanya yürüterek geçirecek. Çarşamba günü  Facebook ve Google’da “Herkes İçin Tıbbî Bakım” dediği, taraftarlarını planının “sivil sponsorları” olmaya davet eden 6 haneli bir dijital reklam kampanyası başlattı, ki bu Sanders’ın sözcüsü Josh Miller Lewis’e göre yaşlı Amerikalılar için kamusal tıbbi bakım programına bir göndermeydi.

Salı günü Sanders NPR’daki bir röportajda şunu söyledi: “Eğer dünyadaki diğer ülkeler tüm insanlarına kaliteli bakım sağlıyorsa, aynısını biz de yapabiliriz.”

Geçen sene Hillary Clinton’a karşı Demokrat Parti başkan adaylığını kaybeden Vermont senatörü şunları da söyledi: “Bu çetrefilli bir şey değil. Amerika halkı tıbbî bakım sigortasına yabancı değil. Genel anlamda oldukça popüler bir program ama 65 yaşındaysanız başlıyor. Tanrı 65 yaşını bu programa uygunluk derecesi olsun diye yaratmadı. Program bu ülkedeki her insan için geçerli olmalı.”

Sanders uzun zamandır tek ödemeli, hükûmet yönetimindeki evrensel sağlık programını savunuyor ve plan, 2016 Demokrat Parti aday seçimi boyunca onun beklenmedik yükselişini sağlayan sol, popülist gündemin kalbindeydi. Ayrıca onun başarısından cesaret alan ilericiler, fırsatını yakalayıp Amerikan sağlık sistemini değiştirme hayali konusunda istekliler.

Pazartesi gecesi Sanders destekçilerine herkes için tıbbi bakım sigortasının nasıl şekillendirmesi gerektiğiyle ilgili fikirlerini soran bir mesaj gönderdi. Miller Lewis 24 saat içinde e-postaya 19.000 cevap geldiğini ve 65.000 dolar bağış toplandığını söyledi.

Hükûmet yönetimindeki bir sağlık programına desteğin yayıldığına dair işaretler var. Haziranda Pew Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan bir anket daha fazla Amerikalı’nın evrensel bir sağlık bakımı sistemini desteklediğini ortaya koydu. Tüm Amerikalılar arasında tek ödemeli sağlık bakımı sistemine destek %33 olup, ocak ayı anketine oranla 5 puan ve mart 2014 anketine oranla 12 puan artmış durumda.

Ayrıca demokratlar arasındaki destek de belirgin şekilde daha yüksek ve gittikçe yükseliyor. Araştırmaya göre ocak ayında demokratların %43’ü tek ödemeli sağlık bakımı sistemini desteklediğini söylemişti. Hazirana kadar bu rakam %52’ye çıktı.

Sanders ve ekibi böyle bir planı Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir senatodan ve Beyaz Saray’da Donald Trump varken geçirme olasılığı konusunda gerçekçi davranıyor ama gelecek seçimlerde Demokratların başarılı olması beklentisiyle destek bulmayı umuyorlar.

Haziran ayında Guardian’daki röportajında Sanders, bu tasarıya “her zamankinden daha çok senatörün imza atmasını” beklediğini söylemişti. 2015’te benzer bir yasa tasarısı sunduğunda sponsor bulamamıştı.

O zaman Sanders tasarıya destek veren senatörlerin sayısını açıklamayı reddetmişti ama birkaç Demokrat, tasarıya “sağlık için sonraki adım” diyen Massachusets’den Elizabeth Warren ve “tıbbî bakım bu ülkede herkes için olmalı” diyen New York’tan Kirsten Gilibrand da dahil olmak üzere, tasarıya desteklerini açıkça belirttiler.

Gelecek yasa tasarısı Sanders’ın asi kampanyası süresince yaptığı, ülkenin sağlık sigortası programlarını yok etmeyi ve sigorta ücretinin herkes için federal hükûmet tarafından ödenmesini hedefleyen yasa tasarısına benzer olacak. Varlıklı Amerikalıların üzerindeki vergilerin artırılmasıyla finanse edilecek olan plan, bazıları tarafından çok masraflı olduğu ve tasarının yeterince detaylandırılmadığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Sanders’ın seferberlik çabası, Avrupa tarzı sağlık hizmeti sistemine karşı uzun süredir ihtiyatlı olan bir halka evrensel bakım konseptini tanıtma amaçlı eğitimsel bir kampanyanın bir parçası olarak eleştirilerin de karşısında duracak.

Miller-Lewis, senatörün kendi merkezinin ötesindeki seçmenlere evrensel sağlık bakımı sisteminin yararlarını açıklamak ve konu hakkındaki, örneğin bakım için daha fazla zaman bekleneceği endişesi gibi, negatif yaklaşımları ortadan kaldırmak için zaman harcayacağını söyledi.

Birkaç aydır Cumhuriyetçiler Obamacare’i feshetmek için destek bulmakla uğraşırken, bazı muhafazakârlar sistemi gözden geçirmede yaşanacak başarısızlığın sonucunun evrensel sağlık hizmeti olacağı konusunda uyardı.

Tek ödemeli bir plan Beyaz Saray’a 2003 yılından beri her kongrede benzer bir tasarı sunan, Michigan’dan Demokrat Parti milletvekili John Conyers tarafından çoktan sunuldu.

Conyers ocakta son tasarısını sunduğunda, 51 destekçisi vardı. O zamandan beri tasarıya imza atan Demokratların sayısı parti yönetim kurulunun net bir çoğunluğu olan 116’ya çıktı. Conyers teklifi 2015’te sunduğunda toplamda 62 destekçisi vardı.

Geçen hafta uzun süreli Obamacare fesih tartışmaları esnasında, Montana’dan Cumhuriyetçi senatör Steve Danies, Demokratlar’ın muhafazkâr eyaletleri temsil eden savunmasız ılımlıları utandırmak amacıyla bir girişim olduğu gerekçesiyle reddettiği tek ödemeli bir plan sundu.

Geçen hafta Danies kendi tashihini alaya alarak: “Başkan Trump, Cumhuriyetçiler Amerika’yı yine muhteşem yapmak istiyor. Demokratlar Amerika’yı yine İngiltere’ye gibi yapmak istiyor” dedi.

Sanders tasarıyı protesto etti ve Demokratları tasarıya tavır belirlemektense hemen oy vermeye çağırdı. Tasarı 0-57 kabul edilmedi ama partinin merkezci ve ilerici kanadı arasındaki kaçınılmaz gerilimi gözler önüne serdi.

Trump’ın kazandığı eyaletlerden 4 Demokrat, Batı Virginia’dan Joe Manchin, North Dakota’dan Heidi Heitkamp, Montana’dan Jon Tester ve Indiana’dan Joe Dennely ve bir de bağımsız, Angus King, tasarıya karşı oy kullanmada Cumhuriyetçiler’e katıldı.

Sanders çetin bir savaş bekliyor ve şu anın bu savaşı verecek doğru siyasi an olduğunu söylüyor.

Sanders destekçilerine yazdığı mailde: “Açık söyleyeyim; bu, ülkenin her eyaletinden on milyonlarca Amerikalı’nın çabasını gerektiren çok zorlu ve uzun süreli bir mücadele olacak” dedi.

“Aslında bu, demokrasimizin yakın tarihinde görmediğimiz bir şekilde Amerikan halkının siyasi sürecin içinde yer aldığı siyasi bir devrim gerektirecek.”

 

Çevirmen: Berke Cangür

Yazar: Lauren Gambino

Kaynak: https://www.theguardian.com/us-news/2017/aug/02/bernie-sanders-universal-healthcare-medicare-single-payer

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları