Bölüm 3: Nükleer Füzelerin Küba’ya Yerleştirilmesine Doğru, 1. Kısım

1961’de Havana’daki  1 Mayıs kutlamaları boyunca Fidel Castro Küba Cumhuriyeti’nin Sosyalist bir Cumhuriyet olduğunu kesinleştirdi. ‘’Bugün burada 15 saat geçirenlerle, önceden kamu mitinginde bir saat bile geçirememiş ya da kamu mitingine para ile gitmiş veyahut gitmeye zorlanmış kişiler birbiriyle aynıdır. Bu hevesli insanlar dünün cesareti yerle bir olmuş insanlarıdır. Fark, dün başkaları için çalışıp bugün kendileri için çalışıyor olmalarıdır.’’

Ayrıca Domuzlar Körfezi Çıkarması’ndan sadece haftalar sonra, yine mayıs ayında, Küba hükümeti  Amerika ve Küba arasındaki barış için birçok talep gönderdi. Küba, kendisinin göze çarpan nefsi müdafaa zaferine rağmen hala iki ulus arasında barış sağlamak ve yeniden ticari anaşmalar yapmak için çaba göstermesine rağmen Amerika bunu reddetti.

Bu esnada 1961’de 3 ve 4 Haziran’da Sovyet Rusya Devlet Başkanı Khrushchev, Amerika Devlet Başkanı Kennedy ile Viyana’da büyük ölçüsü Doğu Almanya olmak üzere kısmen ABD tarafından işgal edilen Berlin’in durumunu tartışmak için buluştu. Zirvenin ikinci gününde Khrushchev ABD’nin altı ay içinde çekilmezse Berlin’deki durumunu normalleştirmek tehdidinde bulunan bir bildiri yolluyor ve sonuç olarak da müttefiklerin Batı Almanya’ya ulaşımını kesiyor.  1961’de 12-13 Ağustos’a kadar, Sovyet mühendisler Doğu Almanlara Berlin Duvarını yükseltme konusunda yardım etti. Sonraki ayda Khrushchev krizden barış içinde çıkmanın bir yolunun Batı Berlin’i ‘’Özgür Şehir’’ yapmak olduğunu kayıt dışı bir şekilde Kennedy’ye iletti. Ancak bu çağrılara hiçbir cevap verilmedi. ABD-Sovyet gerilimi Berlin’de alevlenerek 27-28 Ekim 1961’de Berlin sınırları içinde iki ulusun tankları arasında yaşanan 16 saatlik bir çatışmayla sonuçlandı. Yine de Berlin Duvarı’nın inşaatı durağanlık getirmiş ve Khrushchev daha fazla olay olmadan Berlin problemini çözmek üzerine olan zaman sınırının aşmasına izin vermişti.

Batı Yarımküre’de 6 Haziran tarihinde Başbakan Castro Guatemala, Nikaragua, İspanya ve ABD hapishanelerindeki eşit sayıda politik suçlunun takas yoluyla serbest bırakılması için Küba’nın Domuzlar Körfezi’nde tutuklanmış tüm mahkumları serbest bırakabileceğini önerdi. Amerika bu teklifi reddetti.  13 Haziran 1961’de ABD Generali Maxwell Taylor, Kennedy’nin Domuzlar Körfezi İşgali’nin başarısızlığından sonra oluşturulmasını istediği, Küba’ya karşı ‘’sınırlı savaş*’’ hakkındaki raporları sundu. ‘’ Castro ile komşu olarak uzun dönem yaşamak yok’’ ve uluslararası işçi dayanışması Latin Amerika uluslarına ‘’gerçek bir tehdit oluşturuyor’’ açıklamalarını yapan Taylor, Küba Cumhuriyeti’ni yıkmak için yeni yıkıcı bir yöntem yaratılmasını istiyor. Küba’ya karşı terör seçenekleri politik, askeri, ekonomik ve psikolojik taktikler arasındadır.

26 Temmuz anma kutlamalarında CIA;  Fidel Castro, Raul Castro ve Che Guevara’ya yapma girişiminde bulunduğu suikastlarda başarısız oldu. Humberto Torres daha sonra, şayet suikast girişimleri başarılı olsaydı, plana Guantanamo Donanma Üssüne Kübalıların misillemesi olarak gösterilip ABD’ye Küba’yı topyekun istila etmek için yeterli siyasi sebep sağlayacak bir saldırının dahil olduğunu açıklayacaktı.

* Sınırlı savaş (Limited war): Sınırlı savaş düşmanın işgali ve teslim olmasını elde etmek için yürütülen askeri hareketleri içerir.

 

Çevirmen: Zeynep Ecem Maden

Kaynak: https://www.marxists.org/history/cuba/subject/missile-crisis/ch02.htm