Bölüm 3: Nükleer Füzelerin Küba’ya Yerleştirilmesine Doğru, 2. Kısım

Ağustosta CIA’in yaydığı tüm Kübalı çocukların anne ve babalarından alınıp devlet kurumlarında büyütüleceği dedikodusu Küba’da yayıldı. Peter Pan diye bilinen operasyonla 15 bin Kübalı aile çocuklarını yurt dışına gönderdi.

21 Eylül 1961’de ,Sovyet nükleer kapasitesi üzerine bir CIA raporu Amerikan hükümetinde yankılandı. NIE ve sonraki istihbarat raporları Sovyet kıtalar arası balistik füze (ICBM) programının Amerika’nın önceki tahminlerinin çok daha gerisinde olduğunu kesin olarak gösterdi. Dünya üzerinde 10-25 arası Sovyet ICBM’i bulunduğu, hepsinin Sovyetler Birliği’nde olduğu biliniyordu ve yakın gelecekte Sovyet ICBM gücünde büyük bir artış beklenmiyordu. Bu zamana kadar Sovyetler Birliğinin 2,450 nükleer silahı varken Amerika’nın 22,229 tane nükleer silahı vardı.

Ekimde,kısmen Castro’ya suikast girişimlerinin sürekli başarısızlığa uğramasından doğan öfkeden dolayı, 4 Ekimde CIA suikastçileri Antonio Viviana Blank ve Bernardo Paradela Ibarreche tarafından düzenlenen girişim başarısız olduktan sonra Miamide terör örgütü Alpha 66 kuruldu .Okuma kampanyasından bir öğretmen olan Delfin Sen Cedreyi öldürseler de Küba’ya sızdıkları anlaşıldı.İki suikastçı de Alpha 66’nın kurucu üyeleri oldular. 15 Ekim’de, Amerikan deniz üssü Guantanamo’da tutulan Rubén López Sabariego adlı Kübalı bir işçi öldürüldü. İki yıl sonra, çalışkan bir Amerikalı gazeteci Amerikan donanmasının Kübalı işçinin meşru müdafaa çerçevesinde hareket ettiğini söyleyen bahriyeli Yüzbaşı Arthur J.Jackson’ı gizlice kovduğunu ortaya çıkardı.

26 Kasımda okuma kampanyasında gönüllü öğretmen Manüel Ascunce Domenech ve köylü öğrencisi Pedro Lantigua, Escambray’da teröristler tarafından vurularak öldürüldü.

On November 30, 1961, after replacing the CIA Director Allen Dulles with John Alex McCone, President Kennedy authorizes another aggressive covert assault on the Cuban Republic codenamed Operation Mongoose. The operation is directed by the CIA Brigadire General Edward G. Lansdale, under the guidance of Attorney General Robert Kennedy. The CIA creates an organization under its control, the Special Group Augmented (SGA), to carry out Operation Mongoose.

30 Kasım 1961de CIA direktörü Allen Dulles’in yerini John Alex McCone ile doldurduktan sonra Başkan Kennedy Küba Cumhuriyetine yönelik kod adı Firavun Faresi olan gizli ve agresif bir saldırıya izin verdi. Operasyon CIA’de görevli Tuğgeneral Edward G.Lansdale tarafından Başsavcı Robert Kennedy’nin rehberliğinde yürütüldü. CIA, Firavun Faresi operasyonunu yürütmek için kendi kontrolü altında Genişletilmiş Özel Grup (SGA) adlı bir organizasyon kurdu. Daha sonra William K. Harvey, SGA rehberliğinde Miami’deki CIA merkez üssündeki yaklaşık 400 Amerikan ajanını da kapsayacak olan Görev Gücü W adlı grubun başına getirildi. Görev Gücü W, Küba’dan sürgün edilen yaklaşık 2000 kişiyi asimile etti, sürat teknelerinden oluşan özel bir filo kurdu ve yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yıllık bütçesi vardı. Görev Gücü W’nun öncelikli hedefi Küba gemileri ve uçaklarına saldırmaktı, bunun yanında Küba’ya ait olmayıp onlarla ticaret yapan tüm gemilere de şeker ve petrol taşıyan yük gemilerini zehirleme (hatta ateşe verme), sanayi ürünlerini yok etme, yük gemilerini batırma vb. taktiklerle saldıracaklardı.

1962 yeni yıl resmi geçidinde ABD istihbaratı, Sovyetler’den Küba’ya savunma silahı teslimatının kapsamına dair ilk güvenilir bilgileri edinir. ABD istihbaratı görünürdeki uçaklar üzerinden Küba Devrimci Hava Kuvvetleri’nin elinde, öncelikle MiG-15 ve MiG-17 uçakları ve az sayıda da MiG-19 olmak üzere yaklaşık 60 Sovyet jet uçağı olduğu tahmininde bulundu. MiG-15’ler ilk olarak yaklaşık on yıl önce Kore Savaşı sırasında kullanılmış ve çatışmada ne kadar etkili olduklarını göstermişlerdi ama MiG-19’lar görece daha yeniydi; kullanılmaya 1955 yılının ilk aylarında başlanmıştı. Sovyet uçak teknolojisinin geliştirdiği en yeni savaş uçağı MiG-21’di, 1958 yılının ilk aylarında kullanılmaya başlanmışlardı. Küba’ya meşru müdafaada kullanmaları için daha eski ve daha “tecrübeli” uçaklardan oluşan mütevazi bir teslimat yapılmıştı.

19 Ocak 1962’de SGA, Robert Kennedy’nin ofisinde toplandı. Aşağıdaki cümleler CIA temsilcisi George McManus’un aldığı notlarda geçiyor; “Castro’nun devrilmesi çıkarımı mümkün … Küba sorununa bir çözüm bulmak şu an ABD hükümeti için birinci öncelik. Zaman kaybedilmeyecek ve hiçbir şekilde para ve insan gücü esirgenmeyecek. Dün … Başkan, Robert Kennedy’ye son bölümün hala yazılmadığını, bu işin yapılmak zorunda olduğunu ve yapılacağını belirtti.”

1962 Ocak ayının 22’siyle 31’i arasında Punta del Este, Uruguay’da Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) konferansı yapıldı. Konferansın sonunda, ABD delegelerinin gizlice yaptığı muazzam siyasi ve ekonomik baskı sonucunda Amerika kıtasının 21 cumhuriyetinden bakanlar, Küba’nın “Amerikan devletleri arası sisteme katılmaktan men edilmesi” kararını oyladı. Karar, hepsi oylamanın yasa dışı olduğunu ve katılmayacaklarını söyleyen 6 ülkenin, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvator ve Meksika’nın, çekimser oyları ile 14’e 1 oranla onaylandı. Bunun yanında OAS ülkelerinin Küba’ya silah satmasını yasaklayan ve Küba adasına karşı ortak “savunma” tedbirlerinin alınmasına dair bir karar daha alındı. Bu kararlar, OAS’nin hiçbir ülkenin kendi emelleri için ya da diğer ülkelerin iç meselelerine müdahale etmek için başka ülkelere ekonomik baskı ya da saldırganlık kullanamayacağına dair ilkelerine doğrudan aykırıydı. 28 Ocak’ta, Küba’da kimyasallar ve manyetik mayınlarla motorları bozarak şehir taşımacılığını felce uğratmaya çalışan bir grup terörist yakalandı

2 Şubat 1962’de ABD’li Tuğgeneral William, bir başka ABD Tuğgenerali olan Edward Lansdale’e Küba hükümetini “provoke etmeye, rahatsız etmeye ve işleyişini bozmaya yönelik” garip ve acımasız planlardan oluşan bir liste gönderdi. Bu planlar uygulamaya geçmese de benzer planlar uygulandı (Bu plan listesinin gizliliği 1998’de ABD hükümeti tarafından kaldırıldı).

7 Şubat’ta ABD, dünyadaki tüm ülkelere dayatılması amacıyla Küba’ya yönelik bir topyekun ambargo kararı aldı. ABD Kongresi Küba’ya yönelik ambargo dayatmasını görmezden gelen ülkelere yönelik Amerikan yardımının kesilmesine karar verirken Küba’yla ticaret yapan gemilerin batırılması, kargolarının zehirlenmesi vb. gizli operasyonlar devam ediyordu. 15 Şubat’ta BM Genel Kurulu, ABD’nin Küba’daki operasyonlarını sonlandırmasına yönelik bir talebi 39 çekimser oy ve 50’ye 11’lik bir oranla reddetti. 19 Şubat’ta Küba, BM Güvenlik Konseyine ABD’nin yeni bir istila planladığının aşikâr olduğunu açıkladı. ABD suçlamaları yine reddetti ve BM Güvenlik Konseyi 7’ye 4 oyla Küba’nın taleplerini reddetti.

Hemen ertesi gün, 20 Şubat 1962’de, Edward Lansdale Firavun Faresi Operasyonu: Küba Projesi için, 1962’nin Ekim ayında (Sovyet Devrimi’nin gerçekleştiği ayda) “açık bir isyan ve Komünist rejimin yıkılması” ile sonuçlanacak altı aşamalı bir terörist eylem takvimi sundu. Plan basit bir açıklamayla siyasi, psikolojik, askeri, sabotaj ve istihbarat operasyonları ve “anahtar liderler dahil rejimin kadrolarına” yönelik suikastlerden oluşuyordu. Lansdale, ABD ordusunun Küba Cumhuriyeti’ni topyekun istilası konusunda “hayati kararın” henüz alınmadığını ancak Küba hükümeti daha da fazla halk desteği kazanmadan alınması gerektiğini belirtir.

26 Şubat’ta Küba Kamu Sağlığı Bakanlığı, Küba’nın dört bir yanından işçi örgütleriyle beraber ülke genelinde çocuk felci aşıları yapılmasını amaçlayan bir kampanyaya başladı. Bu işçiler yıl sonuna kadar bu hastalığı Küba’da tamamen ortadan kaldıracaktı. 43 yıl sonra ise BM Dünya Sağlık Örgütü sonunda Küba’nın tüm Amerika kıtası ülkelerinde bunu başaran ilk ülke olduğunu kabul edecekti.

 

Çevirmen: Berke Cangür, Umut Devrim Çelik

Kaynak: https://www.marxists.org/history/cuba/subject/missile-crisis/ch02.htm

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları