Çevre Kirliliği Nedir ve Türleri Nelerdir?

Dünyada, havaya, toprağa ve suya milyonlarca ton zehirli kimyasal, yakıt gazları, lağım ve atık sular salan çok sayıda fabrika var. Herhangi bir türdeki bu tehlikeli atık (katı, sıvı veya gaz gibi) ozon incelmesine, küresel ısınmaya, toprak kaybına, insanlarda ve diğer organizmalarda sağlık sorunlarına yol açar. Çevre kirliliği, doğal çevredeki atıkların tanımıdır ve olumsuz değişikliklere sebep olur. Bu, çoğunlukla insan eylemi ve doğal afetlerden dolayıdır. Çevrede, herhangi bir yerde çeşitli yoğunluktaki kirlilikler şunlardır:

Su Kirliliği:

Şehirlerden gelen sulara lağım suyu, sanayiden gelenlere atık su denir. Doğal nehir suyunda 8 mg/L çözünmüş O2 bulunur. Bu çözünmüş O2 miktarı suyun kalitesi olarak bilinir. Lağım suyu ve atık su %90-95 organik madde bulundurur ve nehirlere yayıldığında, su yaşamını şiddetli bir biçimde etkileyen oksijen tüketiminden dolayı nehirdeki oksijen yoğunluğu azalır.

Başlıca su kirleticiler ve kaynakları şunlardır:

* Oksijen gereksinimindeki maddeler

* Besinler

* Patojenik organizmalar

* Tuzlar

* Zehirli metaller

Hava Kirliliği:

Havada; insanlara, bitkilere, hayvanlara ve tabiata tehlikeli olan bir ya da birden çok atığın varlığı hava kirliliği olarak adlandırılır.

Başlıca hava kirliliği sebepleri:

* Doğal sebepler

* İnsan-yapımı sebepler

  1. Arabalar
  2. Kalıcı kaynaklar

Atmosferi kirleten atıklar hava atıkları olarak bilinir ve şu şekilde sınıflandırılır:

  1. İnorganik gaz atıkları
  2. Organik gaz atıkları
  3. Toz
  4. Sigara dumanı
  5. Kirli gazlar

Hava Kirliliğinin Küresel Etkileri

Hava kirliliğinin bazı küresel etkileri şunlardır:

* Sera etkisi* Ozon tabakasının incelmesi

* Asit yağmuru

* Fotokimyasal duman

* Meteorolojik etkiler

Gürültü Kirliliği

Gürültü istenmeyen sestir. Başlıca sebepleri şunlardır:

  1. İnşaat sırasında kullanılan ekipmanlar
  2. Trafik ve ulaşım
  3. Mekanik titreşim

Alçak frekanstaki gürültüyü azaltmak daha çok efor gerektirir. Sabit gürültü standardı, 4 motor bir jet uçağının havalanmasına denk bir sesin insanların dayanabileceği maksimum ses seviyesi olduğunu ifade eder.

Katı Kirliliği

Kağıt, plastik, metal, cam ve kauçuk içeren katı atık anlamına gelir. Üretilen çöp türünün ve miktarının, toplanması ve bertaraf edilmesine ilişkin sistem, yöre üyelerinin ve atık yönetim organizasyonunun kullanımına bağlıdır.

Titreşim Kirliliği

Titreşimler genellikle pompa, vantilatör ve kompresör gibi farklı makinelerin dengesizlik yükünden kaynaklanır.

Kirliliği önlemek için herkes bunun hakkında olumlu düşünmek, çevreyi olabildiğince temiz tutmak ve kendi başına pratik çabalara dahil olmak veya bir programa katılmakla yükümlüdür.

Çevre Mühendislerinin Rolü

Çevre mühendisliği, özellikle insan nüfusu ve çevresi üzerinde olumlu bir etki yaratmak için, mühendislik ilkelerinin uygulanması ve kullanımı ile ilgilidir. Bilgilerini, çevreyi kirlilikten uzak tutmak için kullanırlar.

 

Çevirmen: Kaan Türe

Kaynak: https://copychristianlouboutin.com/what-is-pollution-and-what-are-the-types

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları