Drakula’nın Yazarı Bram Stoker Hakkında 10 Gerçek

Popüler kültürde vampir geleneğinin temelini atan Bram Stoker’ın vampir romanı Drakula, 1897 yılında bugün yayımlandı. İşte eski Daily Telegraph gazetecisi hakkında 10 gerçek.

Bram Stoker,  Drakula: The Jewel of Seven Stars [Ç.N.-Yedi Yıldız Mücevheri] dahil 12 roman yazdı ve  ayrıca kısa hikayelerinin derlemesi yayımlandı. Drakula’nın orijinal ismi The Undead’di.[Ç.N.-Zombi] Drakula’nın söylediği gibi ‘‘İntikamım yeni başladı. Yüzyıllar boyu bunu yaydım ve şimdi zaman benim lehime işliyor.’’ Bugüne dek vampir Drakula hakkında 1000’den fazla roman yazıldı ve 200 film çekildi.

1890’larda Daily Telegraph’ın serbest zamanlı yazarı olan Stoker, gazete için tiyatro eleştirileri yazdığı 1905’den 1910’a kadar edebi kadronun bir parçası olarak düzenli bir şekilde çalıştı. Bu süre boyunca The Lair of the White Worm’u [Ç.N.-Beyaz Kurdun Yuvası] yazıyordu.

8 Kasım 1847’de Dublin’de doğan Stoker, kendi oğlunu asmış olan efsanevi Galway şerifi de aralarında olmak üzere anne tarafından çok renkli ve kadim bir soya sahipti. İşte bu, yazarın kurgusunda işlemiş olduğu bir malzemeydi.

Her zaman söylenen, Drakula’nın temel ilhamının Eflak’lı III. Vlad Drakula olarak da bilinen, 15. yy.’da Transilvanya’da doğan prens Kazıklı Voyvoda olduğudur.  Ancak tarihçi Fiona Fitzsimons, “Stoker, Drakula’da İrlanda’ya ait örnekleri alenen kullanmadı ancak ana tema İrlanda tarihinden alınmıştır ki bu tarih, öğrendiğimize göre yazarın hayal dünyasında yeniden oluşturduğu kendi ailesinin tarihiydi. Muhteşem Manus (bir zamanlar İrlanda’nın çoğunu yönetem Manus O’Donnel) Stoker’ın doğrudan atasıydı ve kitabın ilham kaynağıydı.’’ diyor.

Stoker Londra’ya, kendisini ilk buluşmalarında Thomas Hood’a ait korku hikayesi The Dream of Eugene Aram’ı ürkütücü anlatışıyla büyüleyen, Lyceum Tiyatrosu’nun büyük aktörü Henry Irving’in işletmecisi olarak  gitti.

Sıkça ABD’yi ziyaret ederdi ve bu sürede de devlet başkanları William McKinley ve Teddy Roosevelt‘le tanıştı. Ayrıca, edebi idollerinden biri olan Walt Whitman’la da tanıştı.

Stoker hayatı boyunca sanata ilgiliydi ve 1874’te Dublin Çizim Kulübünün kurucusu oldu.

Stoker, vaktini çoğunlukla yatakta geçiren, hastalıklı bir çocuktu. Bu süre boyunca annesi onu doğaüstü masalları, ölüm ve hastalıkları da içeren Sligo’dan hikayeler ve efsanelerle eğlendirirdi.

1878’de Stoker, aktris Florence Balcombe ile evlendi ve birlikte Londra’ya yerşeltiler. Irving Noel Thornley adında bir çocukları oldu. Bu sürede hemşehrisi İrlandalı Oscar Wilde, William Butler Yeats ve ünlü Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle ile arkadaş oldu.

20 Nisan 1912’de Bram Stoker’ı neyin öldürdüğü halen belirsiz. Stoker’ın yeğeni Daniel Farson 1975 yılında,  ölümünün nedenlerinden birinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan frengi olduğunu ilan etmekten kaçınmak için örtmeceli bir yolla  ‘‘6 aylık omurilik zafiyeti’’ olarak belirtildiği ölüm raporunu sunduğu bir biyografi yayımladı. Stoker zaten önceden birçok kez felç geçirmişti.  Stoker’ın külleri bugün Londra’daki Golders Green Krematoryum’unda bulunmaktadır.

 

Yazar: Martin Chilton

Çevirmen: Zeynep Ecem Maden

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/books/authors/10-facts-about-Bram-Stoker/