Einstein’ın Gizli Mutluluk “Formülü” 1.5 Milyon Dolara Satıdı

Kudüs’teki Winner Müzayede Evi’nin sahibi ve müdürü olan Gal Wiener, 1922 kasımında Albert Einstein tarafından yazılmış, içlerinden birinin mutluluk üzerine olduğu iki not tutuyor. İki not da Tokyo’daki Imperial Hotel’in antetli kağıdına Almanca yazılmış.

Albert Einstein’ın 95 yıl önce Japonya’da bir komiye yazdığı ve içlerinden birinin “sakin ve mütevazi bir hayatı” savunduğu iki öğüt dolu not, salı günü (24 Ekim) bir açık artırmada 1.5 milyon dolardan daha fazla topladı.

Einstein, Ekim 1922’de bir dizi konferans vermek üzere Japonya’ya seyahat etmekteyken,  1921 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandığını duyuran bir telgraf aldı. Fizikçinin çığır açan teorileri hemen hemen hiç bitmese de, Tokyo Imperial Hotel’deki odasına bir parça eşya taşıyan komiye bahşiş bırakmak istediğinde cebinde nakit olmadığını fark etti.

Bahşişi para olarak ödemek yerine Einstein komiye otelin antetli kağıdına az evvel yazdığı iki samimi notu verdi. Açık arttırmayı yapan Kudüs’teki sergiye göre Einstein, komiye kağıtları “gelecekteki değerinin standart bir bahşişten çok daha yüksek olabileceği” nedeniyle saklamasını söyledi.

Birçok insan tarafından “mutluluğun mektubu” olarak bilinen notun uzun hali şöyle diyor: “Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluk yerine, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir.” (Metnin aslı: “Stilles, bescheidenes Leben gibt mehr Glück als erfolgreiches Streben, verbunden mit beständiger Unruhe.”)

Mektup için yapılan müzayede savaşı 25 dakika sürdü ve anonim bir alıcı tarafından, alıcı payı olarak bilinen ek bir ücret de dahil olmak üzere 1,560,000 dolar karşılığında satın alındı.

Einstein’ın komiye verdiği öbür not diyor ki: “Nerede istek varsa orada bir yol da vardır” (Orijinal metin: “Wo ein Wille ist, da ist auch ein Weg”). Müzayede evine göre, başka bir anonim alıcı bu notu, alıcı payını da içinde bulunduran 240,000 dolar karşılığında satın aldı.

Müzayede memurlarının dediğine göre, Nobel Ödül Töreni’ne davet edilmesine rağmen Einstein Japonya’daki seyahatine devam etmeyi seçti ve o aralık ayında ödülünü şahsen almak için Stockholm’e bu nedenden dolayı gitmedi.

 

Yazar: Laura Geggel

Çevirmen: Ece Ekmekçi

Kaynak: https://www.livescience.com/60771-einstein-happiness-letter-auctioned.html

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları