Galler’in Koro Geleneği – Bölüm 2

Son 50 yıldır Galler’in koro geleneği, özellikle her yıl yapılan Royal Albert Hall Galli Erkek Sesi festivalleriyle ve bunların kayıtlarının popülerliğiyle iyice erkekler korosuyla ilişkilendirilir oldu.

Lakin Galler’daki erkek korolarının neredeyse üçte ikisi 1950’ler ve sonrasında kurulmuş. Treorchy gibi bazı köylerde erkekler korosu geleneği 1870’lere kadar uzansa da, iki dünya savaşı ve ekonomik buhran yüzünden sekteye uğradığı için bu, genellikle devamlılığı olan bir gelenek değil.

Tıpkı tüm amatör müzik etkinlikleri gibi, erkekler korosunun da istihdamın yüksek olduğu, zorunluluktan yapılan bir eğlence olmadığı yerlerde parlaması önemli bir nokta. Duygusal Amerikan filmlerinin, işkence gibi bir mesaiden sonra “taze” bir halde anlık olarak şarkıya giren madenci tasvirini madencilerin gerçekte mesai sonunda hissettiği yorgunlukla bağdaştırmak zor, ama bir erkekler korosu provasına ve ardından yapılan toplanmaya yapılacak bir ziyaretin doğrulayacağı üzere, buradaki “silah arkadaşları” algısı gerçek.

Tabi 60 yıl önce ortalama erkek koro üyesi biraz daha gençti ve buna madencilerin ve demir işçilerinin bugüne nazaran daha düşük olan ortalama yaşam süresi sebep oluyordu. 5000 Galli erkek koro üyesinin %65’inin 60 yaşından yaşlı olmasına rağmen, bu rakam son 25 yılda biraz değişti; koro üyeleri gittikçe daha uzun yıllar boyu şarkı söylüyor!

Peki ya bugün? Kilise koroları, kendilerini destekleyen cemaatlerle birlikte çoğunlukla yok oldu, ama Ebenezer Trecynon (1849’da kuruldu) ve Tabernacle Morriston (1876) ve Penclawdd gibi önemli istisnalar halen var.

Kiliseden bağımsız koro toplulukları kurma hareketi 20. yüzyılın başlarında hız kazandı, böylece bugün Galler’de çok sayıda olan genellikle gençlerden oluşan ulusal yarışmalarda, Urdd’da ve yerel Eisteddfodau’da* yarışmak için kurulan geçici grupların yanında, 200’den fazla kadın ve erkek karışık ya da erkekler korosu var.

Bugün Galler’de ortalama bir karışık veya erkekler korosunun yaklaşık 60 üyesi var, bu sayı 19. yüzyıldaki ve 20. yüzyılın başlarındaki devasa Corau Mawr’dan çok daha küçük. Lakin günümüzdeki bu küçük koroların repertuvarları daha çeşitli ve daha ilginç, ayrıca genç şefler tarafından kurulan küçük korolar da cesaret verici.

Okullarda korolar uzmanlık eksikliği, lojistik ve en önemlisi zamanın kısıtlılığı ve ulusal müfredat tarafından tehdit altında olsa da, bunlara karşı koyan mükemmellik birikintileri hâlâ orada. BBC Ulusal Galler Korosu, Galler Ulusal Gençlik Korosu’nun kuruluşları ve Fron Korosu ile Only Men Aloud!’un başarıları, gelecek için umut vadediyor.

* Eisteddfodau: Galler’de edebiyat, müzik ve sahne sanatları festivali.

Yazar: Keith Griffin

Çevirmen: Muhammed Hamza Ayla

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/wales/music/sites/choirs-brass/pages/about_choirs.shtml

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları