İspanya’nın Avrupa Parlamentosu Üyesi, Parlamentoda Katalan Bayraklarına Öfkelenince Strasbourg’da Katalan Kaosu Patlak Verdi

Katalan bağımsızlığı savunucularının İspanya’nın geleceği hakkında belirsizlikler artarken Avrupa Parlamentosu’nda bölgenin bayrağını göstermekte diretmek gibi cüretkar bir protesto yapması İspanya’nın AP üyelerinden birini sinirlendirdi.

Katalan AP üyeleri, Strasbourg’daki parlamentoda ayakta durup fotoğraflar çekerek bayrağı kaldırmalarına yönelik öfkeli taleplere karşı geldi.

Panik halindeki Brüksel, perşembe günü Katalonya’ya “İspanya’dan ayrılarak AB’den de ayrılma riskiyle karşılaştıkları” yönünde uyarıda bulunmuştu.

Avrupa Halk Partisi’nden İspanyol AP üyesi Carlos Iturgaiz, bağımsızlık yanlılarının darbe bayrağını kaldırmasını talep etti.

Iturgaiz, “Sizden, AB üyesi İspanya’ya karşı olan insanların elinde tuttuğu, bir darbeye ait bu bayrağı kaldırmanızı istiyorum.” dedi.

Çabası başarısız olunca, umutsuzca AP başkanı Antonio Tajani’nin araya girmesini işaret etti.

Tajani, “Tamam, bayrağı gösterdiniz. Şimdi sizden koltuklarınıza dönmenizi rica ediyorum, ciddi bir tartışmanın ortasındayız.” dedi.

Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı’ndan bölgenin bağımsızlığını destekleyen Katalan AP üyesi Ramon Tremosa, oturumunun başında diğer AP üyelerine ve Tajani’ye güller verdi.

AB, kargaşa içinde geçen 18 aylık bir süreçten sonra bunun blokta daha fazla parçalanmaya neden olacağından ötürü Katalonya’nın birlikten çıkmaması için mücadele veriyor.

İki milyondan fazla Katalan seçmen, İspanyol polisiyle gerçekleşen bir dizi çatışmada 500’den fazla insanın yaralandığı referandumda oy kullanmıştı.

Ancak AB ve İspanya merkezi hükümeti oylamayı yasadışı ve anayasaya aykırı ilan edip sonucu tanımayı reddetmişti.

Katalonya’yı kontrol altına almak için son bir hamle olarak AB yetkilileri İspanya’dan ayrılmanın bloktan da ayrılmak olacağı uyarısını yapmıştı.

Yazar: Chris Campbell

Çevirmen: Umut Devrim Çelik

Kaynak: http://www.express.co.uk/news/world/862776/spain-catalonia-news-independence-map-bbc-referendum-eu-catalan-barcelona-strasbourg

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları