Klasik Bir Roman İçin Çalma Listesi: Bir Yaz Gecesi Rüyası

Shakespeare’in En Büyülü Komedisi İçin 10 Şarkı

Her şeyden önce, Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın bir roman değil, oyun olduğunu biliyorum. Ama bu makaleyi ben yazıyorum ve bundan dolayı, tıpkı Puck gibi -ayrıca elbette Shakespeare’in kendisi gibi- kuralları yıkmaya hakkım var. Ayrıca dışarıda muazzam bir yaz dönümü havası var (gerçi teknik olarak gün dönümünü çoktan geçtik) yani şu an romantik, sıcak bir hava için bir çalma listesi tüm hafta sonunu atlatabilmemizin bilet gibi.

Bir yaz gecesi rüyası müzik ile, daha çok peri şarkılarıyla doludur (Örümcekler uğramayın buraya, uzun bacaklı böcekler gidin, gidin, kara böcekler uzak durun, solucanlar, sürüngenler saldırmayın) ve 1500’lerin sonlarında kağıda geçirildiğinden bu yana bir sürü müzikal geliştirme yapılmıştır. Peki ya William Shakespeare bu yüzyılda ilham arayan genç kara sevdalı bir oyun yazarı olsaydı? Ozanların ozanına iyi bir yazma müziği oluşturabilecek bazı masalsı, sersem ve büyüleyici melodileri seçtim.

Perde 1  : “ Gerçek aşkların işi asla rast gitmez”

Başlarken, Hermia Lysander’ı seviyor ve Lysander da Hermia’yı seviyor fakat Hermia’nın babası onun Helena’nın sevdiği Demetrius’la evlenmesini istiyor. “Babanın dediğini yap ya da bir rahibe manastırına git” diyen Theseus’un hükmünden kurtulmak için Hermia ve Lysander kaçmak için plan kurar ve ormana doğru Atina kurallarının dışında evlenebilecekleri bir yere yol alırlar ve bunu, hemen Demetrius’a yetiştiren Helena’ya anlatırlar. Kim bilir neden? Açıkçası bu onun amaçlarına uygun düşmüyor. Başka yerde, Peter Quince “kaba tamircilerine” “Pyramus ve Thisbe’nin en gaddarca ölümünün ve en acı komedinin” bir üretimi için azar azar roller dağıtır ve Nick Bottom burada tamamen eşek gibi davranır.

“Run, Run, Run” The Velvet Underground

Ebeveynleriniz sizi anlamadığı zaman tek yapabileceğiniz gizlice gecenin karanlığına kaçmak ve kendinize ayırdığınız süre zarfında gençler neyle uğraşıyorsa onunla uğraşmak gibi görünür. Bilirsiniz işte, uyuşturucu, seks, genç yaşta evlilik… Nasıl uyarsa.

“Being for the Benefit of Mr.Kite!” The Beatles

Nostaljik bir karnaval posterinden oldukça ilham almış bu şarkı Sgt. Pepper’s’daki en garip şarkılardan biridir. Bana her zaman birazcık, kendini şüphesiz Mr. Kite, Mr. Henderson ve At Henry gibi gösterecek, her şeyden önce gösterişli bir şovmen olan Nick Bottom’ı hatırlatır- itiraf etmeliyim ki Kevin Kline versiyonunu.

Perde 2 : “ Berbat bir şey yakındayken uyan”

Peri krallığında bir terslik var: Kraliçe Titania ve Kral Oberon bir anlaşmazlıktalar. Oberon, Puck’ı, suyu uyuyan bir insanın gözlerine sıkıldığında, gözlerini açtığında gördüğü ilk şeye aşık edecek boşluktaki aşk adlı çiçeği toplamı için yollar. Demetrius ormanda Helena’ya küfreder ve onu aşağılar, Oberon ise onları izler ve Puck’a o aşk suyunu asıl hedefi Titania’nın üstünde kullandıktan sonra Atinalı gençlere de biraz vermesini söyler. Ama Puck yanlış Atinalıları bulur ve onlar yerine Lysander’ın gözlerini bu suyla kutsar. Lysander uyandığında ilk olarak Helena’yı görür ve ona aşık olur, Hermia’yı ormanda yalnız bırakır ve Helena’yı takip eder.

“I Put a Spell on You,” Screamin’ Jay Hawkins

Doğrusu, Screamin’ Jay Hawkins alabildiğince Puck. Aşırı tarz, yaramaz, genellikle sarhoş, altın ve leopar deseniyle kaplı, perilerin eğlencesi için çeşitli mimikler yapan bir adam. Böyle bir şey gerçek olsaydı o, sihirli bir yaratık olurdu.

“Mr. Sandman” The Chordettes

Siz de biliyorsunuz ki, Shakespeare her şeyden önce ironikti.

Perde 3 : “Sen dönüştürüldün”

Arkadaşlar ormanda prova yapar (Puck, “peri kraliçenin beşiğine çok yakın” diye not eder.) Nick Bottom eşek gibi davranmaktadır. Sonra, onun şakalarını seven Puck’ın teveccühüyle, Nick Bottom gerçekten bir eşek olur. Titania’nın uyanır uyanmaz gördüğü şey bu ucubedir ve bu yüzden anında ona aşık olur. Atinalılara gelince, Puck onlarla şansını yeniden dener; Lysander ve Demetrius’u Helena’ya aşık ve Helena’yı da onunla alay edildiğine emin bir şekilde saçlarını yolmaya hazır bırakır. Hermia da bariz sebeplerden ötürü mutsuz. Kavga başlamaması için Puck onlara orman boyunca kaybolana kadar rehberlik ederek kafalarını karıştırır. Uyuduklarında onlara tekrardan çiçek suyundan sürer.

“Who Could Win a Rabbit,” Animal Collective

Hem periler hem de ölümlüler için bir ahenksizlik karmaşasıdır, dahası, her nedense hep sihri düşünmeme neden olan bir şarkıdır.

“White Rabbit,” Jefferson Airplane

Genç aşıklar sadece ormana doğru ilerlediklerini düşünürler, bilmedikleri ise aslında perilerle dolu bir tavşan deliğine daldıklarıdır. Başka bir yerde üzerlerinde diğer yaratıkların kafalarıyla gezinen adamlar bulabilir misiniz? Ya da sadece kimi sevdiğinizi değil, bir de şu veya bu şekilde kim olduğunuzu da değiştiren bir aşk iksirini?

“Paradis Perdus,” Christine and the Queens

Kanye West ve Christope’un bambaşka bir şekilde bir araya geldiği bu şarkı, konusu değişim ve dönüşümle böylesine alakalı bir oyun için mükemmeldir. Sevgilisi bir anda onu terk edip arkadaşına aşkını ilan ettiğinde Hermia’nın ruh halinin yerinde bir yansıması olabilir.

Perde 4 : “ Olduğun gibi ol, gördüğün gibi gör”

İntikamından memnun olan Oberon Titiania’daki büyüyü bozar ve Bottom’ı normal haline kavuşturur. Atinalı gençler mükemmelce eşleştirilmiş bir şekilde uyanırlar: Helena Demerius’a , Hermia da Lysander’a. Demetrius, Hermia’yla evlenme isteğinden vazgeçer ve hep beraber eve giderler.

“Hotwax,” Beck

Benim yaz gecesi için ilk tercihim Fairy King’in bu haset şarkısıdır.

“I Only Have Eyes For You,” The Flamingos

Bu oyunda gözlerin aşkın kaynağı veya en azından aşkın yönlendirilebileceği  yer olması fikrini göz önünde bulundurursak bu şarkı güven verici olabilir.

Perde 5 : “Ve bu basit ve boş tema, hayal dışında bir kazanç yok”

Peter Quince ve topluluk oyunlarını sergiler, Oberon ve Titania barışırlar ve diğer herkes evlenir.

“At Last,” Etta James

Tüm mutlu sonlarda dinlenmesi gerekir.

Yazar: Emily Temple

Çevirmen: Buket Kaplan

Kaynak: http://lithub.com/playlist-for-a-classic-novel-a-midsummer-nights-dream/

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları