Mem Kültürü, Gençleri Marksizm’e Çekiyor

Sosyal medyada gençler, kıta felsefesinin sadece bir akademik soyutlama olmadığını göstermek için üretilen memleri benimsiyorlar.

Myles lisenin son yılında, okulun Facebook mem sayfasının yöneticiliğinin mükâfatı olarak “yılın komedyeni” seçildi. Ona ödülü kazandıran dikkatli yönetimiyle, okul içindeki şakalar ve dedikodular zirve yaptı.

Şu anda 18 yaşında olan ve gazetecilik okuyan Myles, dünya çapında büyüyen ve Facebook, Reddit ve Tumblr’da solcu kesime hitap eden politik memler yapan ve paylaşan gençlerin hareketinin bir parçası. Myles diyor ki: “Memlerin, büyük bir politik olayı basit ve açık bir biçimde ortaya koymasından hoşlanıyorum.”

“Memler tabii ki politik sorumluluğun başı ve sonu değil ama genç insanların normalde dışında kaldıkları konuların içine çekilmesinde sıklıkla yardımcı olabiliyorlar. Bir keresinde Sassy Socialist Memes sayfasında ekonomik rasyonalizmin çok düşünceli bir eleştirisini özetleyen bir mem gördüm. Bu, bir şeyin doğru olduğu için eğlenceli olduğu anlardandı.”

Politik düzlemde, sözde bayağı memlerin kullanımıyla alakalı fazlaca anlaşmazlık ve eleştiri mevcut;  kimileri memlerin küstahça ironi ile yüklü olduğunu ya da kuramı bağlamından kopartıp bozma riskinin olduğunu düşünüyor. Diğer tarafta, Myles’ın dediği gibi, politik kuramı anlaşılabilir hale getiriyorlar. Memler ayrıca reddedilemeyecek düzeyde ulaşılabilir ve demokratik. Memleri üretenler, kendi ürünlerini kendi tercihlerine göre yapıyorlar ve böyle yaparak da “üretim araçlarını” ele geçiriyorlar.

“Pek çok insanın bütün bir makale yazmak veya derinlere inen politik sohbetler gerçekleştirmek için zamanı yok ama çoğu insanın bir mem yapmak için vakti var.” diyerek İngiliz edebiyatı öğrencisi ve LGBTİ aktivisti olan 18 yaşındaki Susie bu furyayı destekliyor.

“Ayrıca, takip ettiğim birçok politik mem sayfası zaten bildiğim ya da değer verdiğim şeyleri içeriyor. Bu sayede birçok insanla beraber ve bu şakaların eğlenceli yanını anlayabilen bizlere özel bir şaka grubu olması gayet hoş.”

Deakin Üniversitesi’nden Profesör Marshall, “1850’lerde çıkan Punch dergisine kadar dayanan politik karikatürler gibi; politik memler, insanların politikaya göz ucuyla ve merkezden uzak bir biçimde bakabilmesi için bir yol ve bu güzel bir şey.” diye yazıyor. “Kişisel bir bağlanma şansını, aynı zamanda bir meseleye biraz farklı bir açıdan ve bir anda hemen ilgi göstermeni sağlıyorlar.”

27 yaşındaki James, Crunchy Continental Memes adında bir solcu felsefe sayfasının yöneticisi. “Eğer sayfamıza bakan genç insanlar ya da aktivistler için çıkarım yaptıkları bir şey varsa, bu kıta felsefesinin sadece bir akademik soyutlama olmadığını gösterir, dahası bu solcu politik pratiği ciddi bir biçimde bilgilendirip destekleyebilir.”

Yine de meselenin bütünü, bazen kendi dünya görüşüyle çatışıyor. “Yönetici olmanın sorunu, diğer insanları farklı yoldaşlar olarak daha az, içeriğine potansiyel ilgi olarak daha çok görüyorsun; bu da şu demek ki ‘ortalama’ bir memci, tek işlevi emeğinizin karşılığında ödül olarak beğenilerini vermek olan biçimsiz yığına doğru yol alıyor.”

Bir admin olmayan Susie bundan endişe duymuyor. “Bir arkadaşınızı bir memde etiketlemek onunla sohbet etmenizi kolaylaştırıyor. Memler artık sohbet açmak için yeni bir bahane ve sanırım bu benim için hoş bir şey.”

Yazar: Hannah Ballantyne

Çevirmen: Metehan Akman

Kaynak: https://broadly.vice.com/en_us/article/7xz8kb/how-meme-culture-is-getting-teens-into-marxism