Nelson Mandela Serbest Bırakıldı

11 Şubat gününde, Nelson Mandela 27 yıllık mahpusluğun ardından koşulsuz olarak serbest bırakıldı. O zamanlar eşi olan Winnie ile birlikte Paarl kentinin dışındaki Victor Verster hapishanesinden ayrıldı (adı daha sonra Drakenstein Islah Merkezi olarak değiştirildi) ve Afrika Ulusal Kongresi’nden (ANC) Rose Sonto’nun kullandığı arabayla, binlerce destekçisinin etrafında dizildiği yollar üzerinden 60 km ötedeki Cape Town’a getirildi.

Belediye konağının balkonundan onu görmek için saatlerdir beklemekte olan yaklaşık 50 bin kişilik bir kalabalığa seslendi. Konuşmasına “milyonlarca yurttaşıma ve salıverilmem için dünyanın her yanında yorulmak bilmeden mücadele edenlere” içten ve en sıcak şükranlarını dile getirmekle başladı.

Mandela’nın serbest kalmasını, o zamanın Güney Afrika Cumhurbaşkanı FW de Klerk’in önde gelen özgürlükçü örgütlerin (ANC, Güney Afrika Komünist Partisi, Pan-Afrika Kongresi) üzerindeki siyaset yasaklarının kaldırılması gibi ırk ayrımı yasalarındaki gevşetmeler takip etti. Serbest kalmasını kutlamak için ülkenin dört bir yanında insanlar sokaklarda neşeyle dans etti. Maalesef bu cümbüş kimi sorunlara da neden oldu; kimi şehir ve kasabalarda dükkanları yağmalayan gençlerle polisin çatışmasından dolayı doktorlar yüzlerce kişi tedavi etmek durumunda kaldı. Ciskei’nin Mdantsane kentinde Ciskei askerlerinin bu özgürlükçü şahsın serbest kalmasını kutlayan bir grup insana karşı şiddete başvurması 10 kişinin ölümüne sebep oldu. Mandela’nın serbest kalmasını yeni Güney Afrika’nın başlangıcı olarak görmek mümkündür.

Çevirmen: Umut Devrim Çelik

Kaynak: http://www.sahistory.org.za/dated-event/nelson-mandela-freed

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları