Özet

İncil ve Marvel/DC filmlerinin arasında bulduğum ortak arketipler beni oldukça mutlu etti. Esas hedefim psikoloji ve süper kahraman tutkumu İncil ile birleştirmekti. Ortaya çıkan sonucun bu hedefi başardığını söylemekten hoşnutum. İncil dünyayı birden fazla şekilde etkilemiş edebi bir eserdir. Modern film konusunda da bunu doğru buluyorum. Hollywood endüstrisi İncil temalı filmleri yayınlayarak bolca kazanç elde ediyor. Bloğumda tartışıldığı gibi bu arketiplerden bazıları kahraman, düzenbaz, kurtarıcı, kıyamet ve kardeş rekabetidir. Filmlerdeki İncil temalarına bakarsak bu arketiplerin kökenini bilmek önemlidir. Bu sınıflandırma, edebi eser olarak İncil, metne nasıl edebi bir bakış açısıyla yaklaşılacağı konusunda bilgi verdi.

Dini bir altyapıdan geldiğim için ilk başta İncil’i hep okuduğum gibi okumamak benim için zordu. Ancak mücadeleye hazırdım. Açık fikirli olmak ve sınıf arkadaşlarımın yorumlarını dinlemek İncil’i farklı bir bakış açısıyla okumama çok katkı sağladı. Bu projenin sadece analitik düşünme becerimi ilerletmesini değil aynı zamanda psikoloji alanında daha fazla şey öğrenmeme yardımcı olmasını beğendim. Örneğin, popüler inanışın aksine psikoloji alanı Carl Jung’ın fikirlerini yeterince incelemiyor. Yine de İngilizce sınıflandırmalarım boyunca, Jung ve Freud psikolojinin belirli metinlerinin yorumlanmasına sıkça entegre edilmiş iki figürüdür. Projem süresince Jung’ın arketip görüşünün İngiliz edebiyatını ne kadar çok etkilediğini görmek beni şaşırttı. Çalışma alanımın İncil ile ne kadar bağlantılı olduğunu görmek benim için tarif edilemez bir mutluluk.

Genel olarak bu proje harika bir deneyimdi. Geleneksel makale sınıflandırma sisteminin dışına çıkmak canlandırıcı bir şey. Bu girişim yalnızca yaratıcılığı beslemiyor, aynı zamanda bizi yazı yazma ve araştırma yöntemlerimizi farklı şekillerde ortaya koymaya teşvik ediyor. Bu blog öğrenmek için birden fazla yol olduğunu kanıtlıyor. İncil’i filmlere bağlamak popüler kültürdeki imaları keşfetmenin ve bunun karşılığı olarak bir yorum çeşitliliği meydana getirmenin güzelliğini gösteriyor. Psikoloji ve filmlere olan ilgimi İncil çalışmaları ile birleştirme fırsatı gerçekten değerli. Gelecekteki öğrencilerin projeden yaptıkları çıkarımlardan daha fazla yararlanacaklarından ve daha çok şey öğreneceklerinden eminim.

Çevirmen: Meryem Taşoğlu

Kaynak: http://thebibleasliterature.tumblr.com/post/88526227556/summative-patch

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları