Ponce Katliamını Hatırlamak

21 Mart 1937’de paskalyadan önceki pazar günü Porto Riko Ulusalcı Partisi; yönetimdeki İspanya Ulusal Meclisi’nin 1873’te köleliğe son vermesini tasdik etmek ve milliyetçi lider Pedro Albizu Campos’un ABD hükümeti tarafından tutuklu olmasını protesto etmek için Ponce, Porto Riko’da barışçıl bir yürüyüş yapmıştır.

Bu barışçıl yürüyüşten günler önce organizatörler Ponce belediye başkanı José Tormos Diego’dan resmi izin almıştır fakat ABD’nin Porto Riko’ya vali olarak atadığı General Blanton Whinship protesto haberini alınca derhal yürüyüş izninin iptalini talep etmiş ve Albay Orbeta’yı polis birliklerini toplaması ve protestoyu durdurması için yönlendirmiştir. Bu olayda 200’den fazla ağır silahlı polisin protestocuların çevresini sardığı rapor edilmiştir.

Porto Riko milli marşı “La Borinqueña”nın çalmasıyla birlikte göstericiler yürüyüşe başlamış ve polis 15 dakikadan daha uzun bir süre boyunca 4 farklı mevkiden ateş açmıştır. 235 kişinin yaralandığı olayda polis 17 erkeği, 1 kadını ve 7 yaşında bir kız çocuğunu öldürmüş, 150’den fazla göstericiyi de tutuklamıştır.

Sonrasında, ilk ateşi hangi tarafın açtığını anlamak için bir soruşturma başlatılmıştır. Vali Winship bölge başsavcısına ve savcı Rafael Pérez Marchand’a polislere dava açmaması ve daha fazla ulusalcıyı tutuklaması için baskı yapmış ancak Perez Marchand, araştırmasının uygun bir şekilde yürütülmesine izin verilmediği için istifa etmiştir. Arthur Garfield Hays tarafından yönetilen ABD İnsan Hakları Komisyonu olayı daha sonra bağımsız bir şekilde araştırmış ve 21 Mart olayını katliam olarak adlandırmıştır.

25 Temmuz 1938’de Vali Whinship ulusalcılara karşı olan başarısını kanıtlamak için Pance’de geçit töreni düzenlemiş fakat kendisini hedef alan bir suikast girişimiyle karşılaşmıştır. Bu girişim bir Porto Riko valisine yapılan ilk suikast girişimidir.

Bugün, bu talihsiz günde ölen ve yaralanan kişileri anıyor, adalete hizmet ettiğimiz günler diliyoruz. Pa’lante! (Ç:N: İleri! [İsp.])

Yazar: Efrain Pa’lante

Çevirmen: Ayşe Mutlu

 

Kaynak: http://www.latinorebels.com/2012/03/20/remembering-la-masacre-de-ponce/

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları