Senato’nun Finansman Tasarısını Reddetmesinin Ardından ABD Hükümeti Kapanıyor

Senatörler anlaşmaya varamadığı için Birleşik Devletler hükümeti, neredeyse beş yılın ardından ilk kez kapanıyor.

Cumhuriyetçiler tarafından hükümeti bir ay süreyle açık tutmaya yönelik çabalar, Demokratların, Hayalperestler (Dreamers) olarak bilinen genç kayıt dışı göçmenler hakkındaki endişelerini ele almadığı için cuma akşamı yapılan oylamada reddedildi.

Tasarıyı geçirmek için 60 oy gerekiyordu. Beş kırmızı eyaletin Demokratları bunu desteklerken dört Cumhuriyetçi karşı oy verdi ve anlaşma yapılamadan saat gece 12’yi geçti, federal hükümet için finansman böylece kesilmiş oldu.

Federal yasalar, Kongre onları finanse etmek için para tahsis etmedikçe kurumların kapanmasını gerektirir. Yüz binlerce “zorunlu olmayan” federal çalışan geçici ücretsiz izne ayrılacak. Daha önceki kapanmalarda, yurt güvenliği ve FBI’nın çalışmaları gibi “gerekli” addedilen hizmetler devam etmişti.

Cumartesi sabahı Donald Trump, haberleri tipik bir tweet ile selamladı: “Bugün başkanlığımın birinci yıldönümü.” dedi ve “Demokratlar bana güzel bir hediye vermek istediler. #DemocratShutdown.” diye ekledi.

Beyaz Saray sözcüsü Hogan Gidley, daha sonra Trump’ın kapanma bitene kadar göç politikasını Kongre ile görüşmeyeceğini söyledi.

Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell, cuma akşamı yapılan oylamadan sonra konuşarak  kapanmanın Demokratların bencil kararlarının sonucu olduğunu söyledi. Azınlık lideri Chuck Schumer, Trump’ı azarladı. New York’lu, kanın iki taraflı anlaşmadan uzak durduğunu ve ‘Trump kapanmasının’, yarattığı kaosu mükemmel bir şekilde özetlediğini ifade etti.

Gece yarısından hemen önce yayınlanan Beyaz Saray açıklamasında “bu, yasa koyucuların değil, kaybeden engelleyicilerin davranışlarıdır.” dendi.

Demokratlar Cumhuriyetçi bölünmeleri sorumlu tuttu. Oregon senatörü Ron Wyden, rakip partisindeki milletvekillerinin Trump ile aynı görüşte olmadığını söyledi.

Wyden, “Üç hükümet kolunuz, her şeyiniz var.” dedi. “Bunlar iki arabalı bir geçit töreni bile düzenleyebilir mi?”

Perşembe günü, Meclis, konuşmacı Paul Ryan’ın Freedom Caucus’daki muhafazakârlara taviz vermesinin ardından tasarıyı geçirmek için 230-197 oranında bir puanda oy verdi. Bunlara askeri kaynaklarda artış, sabit hat göçmenlik yasasında olası bir oylama ve Freedom Caucus başkanı Mark Meadows’un gazetecilerle paylaşmayı reddettiği bazı alt başlıklar da dahildi. Oylama neredeyse tamamen partilerin çizgisindeydi, sadece 6 Demokrat ve 11 Cumhuriyetçinin sıralaması bozuldu.

Tasarı “hayalperestleri” koruyacak bütçeyi içermiyordu. Bu, Trump’ın eylül ayında Obama zamanından kalma, Daca adlı, kayıt dışı göçmenlerin çocuklarını ABD’ye getirerek geçici yasal statü kazanmalarına olanak sağlayan programı iptal edeceğini söylemesi üzerine Demokratların kilit önceliklerinden biri olmuştu.

Ryan, hükümetin kapatılması için Demokratları önceden suçladı ve gazetecilere şunları söyledi: “Hükümeti açık tutmanın yolunda duranlar sadece Senato Demokratlarıdır.”

Kapanma işlemini önlemek için girilen son çabada Trump, Florida’daki Mar-a-lago tesisinde ilk yıldönümünü kutlamak için yola çıkma planlarını iptal etti. Bunun yerine Trump, günü kongre liderleri ile pazarlık ederek geçirdi.

Başkan, cuma öğleden sonra Schumer’i Oval Ofis’in bitişiğindeki küçük yemek odasında ağırladı.

Bir kaynak görüşme hakkında, Schumer’in, Trump’ın sınır duvarıyla ilgili tüm fon talebini karşılamakla kalmayıp Beyaz Saray’ın talep ettiği savunma harcamalarının da “çok daha fazlasını” kabul ettiğini söyledi.

Buna karşılık Schumer, daha geniş bir uzlaşmaya ulaşmak umuduyla hükümeti birkaç günlüğüne açık tutacak kısa vadeli bir tedbir talep etti.

Kaynaktan yapılan açıklamaya göre, cumhurbaşkanı Schumer’in yaklaşımına uygun görünüyordu ve Demokrat lidere konuyu Cumhuriyetçilerle konuşacağını söyledi.

Ancak Schumer, başkente döndükten kısa süre sonra Beyaz Saray genel sekreteri John Kelly’den telefon aldı. Göçmenlik tutucu olan Kelly, Schumer’e Trump ile görüşülen anlaşmanın çok liberal olduğunu söyledi.

Yasal koyucuların verdiği mücadeleye ek olarak, ilerici aktivistler ve Hayalperestler başkentin aydınlatılmış zemininde bir miting düzenlediler. Yasama meclislerinin, Mart ayında koruma süreleri dolacak yaklaşık 700.000 Hayalperest için vatandaşlığa geçiş yolunu içermeyen herhangi bir fon önlemini reddetmesini talep ettiler.

Joe Kennedy III, “Tüm Hayalperestler için, hepiniz için mesajımız şudur; hükümetimizde sizi gören, sizi duyan, bu ülkenin size ait olduğuna inanan ve bilenler var.” dedi. Massachusetts’li demokrat vekil, mesajı İspanyolca olarak tekrarladı.

Hükümet için kaynak tahsisinin başlangıçta eylül ayında sona ermesi bekleniyordu ancak milletvekilleri bir dizi geçici önlemler almayı başardı.

Aralık ayında kabul edilen son kısa vadeli uzatma, Hayalperestlerin kaderini belirsiz bırakırken 19 Ocak’a kadar süre öne sürdü. Demokratlar, Daca’daki çizgiyi sürdürememeleri ve yeni yıla çözümsüz girmeleri nedeniyler  savunucularının tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Trump, programın yerini alması için 5 Mart’a kadar Kongre’ye süre verdi. Ancak Demokratlar, göçle ilgili bu radikal bölünmeyi çözmenin tek yolunun, geçmek zorunda olan ve kapanmayı önleyen, Hayalperestler’in korunmasını garanti altına alan kanun olduğu konusunda ısrarcı.

Trump geçen hafta, sınır güvenliklerini güçlendirmek ve bazı vize programlarında değişiklikler yapmak karşılığında Hayalperestleri yasallaştırma potansiyelini içeren bir anlaşma üzerinde, her iki tarafın temsilcilerinin de katılımıyla sağlanacak uzlaşma için kısa süren bir isteklilik gösterdi. Ancak Başkan, milletvekilleri ile yaptığı özel bir görüşmede, Haiti ve El Salvador gibi “iğrenç ülkelerden” gelen göçmenlerin kabul edilmesinin gerekliliğini sorgulayarak bu görüşmeleri çarpıcı bir şekilde baltaladı.

Cumhuriyetçiler, göçün ayrı bir konu olduğunu savunarak hükümete fon sağlamak için kısa vadeli bir yasa tasarısıyla devam etmeyi seçti. Demokratları baskı altına almak için, tedbirlerine, 9 milyon çocuk için sağlık sigortası sağlayan popüler bir sağlık sigortası programının (Chip) altı yıllık yetkisini dahil ettiler.

 

Yazar: Sabrina Siddiqui, Ben Jacobs ve Lauren Gambino

Çevirmen: Saffet Yalçın

https://www.theguardian.com/us-news/2018/jan/20/us-government-faces-shutdown-after-senate-rejects-funding-bill

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları