Sir Gawain ve Yeşil Şövalye için 10 Şarkı

Size bir sır vereyim: Sir Gawain ve Yeşil Şövalye’yi seviyorum. Biliyorum, bu havalı değil. Ama bu köşenin sorumluluğu ve kontrolü bende. Bilmiyorsanız söyleyeyim, Sir Gawain ve Yeşil Şövalye 14.yüzyıla ait, Pearl adlı şiiri yazmış olduğu için “Şair Pearl” diye adlandırılan fakat belirsiz bir yazar tarafından yazılmış bir Arthur devri hikayesi. Hikaye, yeni yılın ilk gününde Camelot’ta başlar. Kral Arthur ve arkadaşları yuvarlak bir masanın etrafında oturmuş takılırken yeşil kıyafetler içinde koca bir şövalye atıyla birlikte salona girer. Bu arada at da yeşildir. Bir oyun oynamak istediğini söyler: İsteyen kendisine, şövalyenin süslü baltasıyla bir darbe indirebilecektir; ancak bir yıl ve bir gün sonra Yeşil Şövalye bu darbenin karşılığını aynı şekilde verecektir. Balta ise ödül olacaktır. Ne oyun ama! Salondaki en genç şövalye olan Sir Gawain bunu kabul eder ve tek seferde oyunu bitirmek için tek bir hamleyle Yeşil Şövalye’nin başını keser. Yeşil Şövalye, “Harika”, der (Benim eklemem) ve ayağa kalkarak başını yerden alır. “Bir yıl sonra görüşürüz.” Der ve atını ormana doğru sürer.

Zamanı geldiğinde, Sir Gawain Yeşil Şövalye’yi bulmak ve borcunu ödemek –kellesini vermek- için ormana doğru yol alır. Lord Bertilak ve çekici eşinin yaşadığı bir şatoya gelir. Şato, Yeşil Şövalye’nin mekanının yakınındadır. Lord Bertilak ve eşi, Sir Gawain’i Yeşil Şövalye ile karşılaşacağı güne kadar evlerinde ağırlamak için davet ederler. Sabahleyin, Bertilak avlanmaya gider ve tuhaf bir şey önerir: Eğer Gawain Bertilak’a o avdayken kendi elde ettiklerini verirse, Bertilak da Gawain’e o gün ne avladıysa verecektir. Öyle görünüyor ki şövalyeler fazlasıyla mantıksız anlaşmalar yapıyorlar. Bertilak avdayken, eşi Gawain’i baştan çıkarmaya çalışır. Gawain direnir, ama gene de Bertilak’ın eşi Gawain’i bir kez öper. Bertilak eve geldiğinde, Gawain’e avladığı geyiği, Gawain de ona öpücük verir. Ertesi gün gene benzerdir: bir yaban domuzuna karşı iki öpücük. Üçüncü gün, yani Gawain Yeşil Şövalye’yle karşılaşmadan önceki son gün, Bayan Bertilak Gawain’e sadece bir öpücük değil, giyeni her türlü zarardan koruduğunu söylediği büyülü korsesini vermeyi teklif eder. Kesin bir ölümle karşı karşıya olan Gawain bunu reddedemez. Bayan Bertilak kendisini ayrıca üç kez öper. Lord Bertilak geldiğinde, Gawain anlaşma gereği üç öpücük verir, fakat korseyi saklar.

Ertesi sabah, Gawain Yeşil Şövalye’yle yüzleşmeye gider. Boynunu uzatır. Yeşil Şövalye baltasını sallar fakat ıskalar. Gawain ile kıpırdandığını söyleyerek dalga geçer. Yeşil Şövalye baltasını tekrar sallar, ve bu sefer Gawain sabit durur, fakat gene ıskalar. Üçüncü sefer, Yeşil Şövalye darbeyi vurur, ama Gawain’in boynunda sadece küçük bir yara açar. Maskesini çıkarır ve görülür ki Yeşil Şövalye, Gawain’in daha önce kedisini aldatmasını affeden ve onu eve gönderen Bertilak’tan başkası değildir.

Yani ortada büyük bir olay var. Arthur dönemi halk şarkılarından bir çalma listesi yapmaya çalışmayacağım, tonal anlamda hikayenin temalarına uygun olduğunu düşündüğüm bazı çağdaş şarkıları önereceğim. Bahsedilen temalar: şeytana uymak, baştan çıkarıcılık, aldatma, doğal dünya, büyülü korseler. Sizi duyar gibiyim: Hangi şarkı bunlarla alakalı değil ki?

“St. Stephen’s Day Murders,” The Chieftains

İçkili cümbüşlü açılış sahnesi için uyuşuk parti müziğiyle başlayalım. St.Stephen Günü aslında Noel’den sonraki gün, ama kabul etmeliyiz ki yeterince yakın ve bence The Bells of Dublin benim görüşüme göre tek Noel albümü.

 “O Green World,” Gorrilaz

“Seni öldürecek kişiyi bulmak için at üzerinde ormanın içinde gezinmek mükemmel!” müziği.

“Untitled (How Does It Feel),” D’Angelo

Bu şarkıyı dinliyorsanız, biliyorsunuz ki baştan çıkarıcı bir şeyler oluyor, muhtemelen büyük bir şatoda şöminenin yanında ve akşam yemeği için bir yaban domuzu bekliyorken. Eğer bu şarkıyı Lady Bertilak söyleseydi, hikaye orada sona erebilirdi. Düşününce, 700 yıl kadar erken yaşamış olduğu için mutluyum.

“Whatever Lola Wants,” Ella Fitzgerald

Lady Bertilak’ın ilk isminin Lola olduğunu bilmiyor musunuz?

“Running with the Wolves,” AURORA

Şövalyelere benzer yanlarınızı ortaya çıkaran bir şarkı, en azından birazcık -ormanda kaybolup hayatınız için endişe duyduğunuzda-.

“Urge for Going,” Joni Mitchell

Joni Mitchell’in müziği herhangi bir yüzyılda günceldir. Özellikle yolcular, maceracılar veya bunlardan biri olmak isteyenler için bir kış parçası. “Kalan her şey ölüyor/Yaşayan her şey gidiyor.”

“Everything’s Gone Green,” New Order

Hikayenin büyük bir kısmında Gawain, öyle olduğunun farkında olmasa bile, kafası karışık bir halde. Morgan le Fay tarafından tezgahlanan gerçeküstü bir kabusun etrafında dolaşmak için mükemmel bir seçim.

“Creature Fear,” Bon Iver

Şarkının inişleri çıkışları, Gawain’in iniş ve çıkışlarını yansıtıyor –önce sakin, sonra çılgınca, sonra sakin, ve dehşet.

“Cello Song,” The Books ft. José Gonzales

Bu şarkı benim kulağıma için adeta bir şatoda uyanmak gibi geliyor.

“Sir Gawain and the Green Knight,” Heather Dale

Diyebileceğim tek şey: Evet böyle bir şey var!

 

Yazar: Emily Temple

Çevirmen: Metehan Akman

Kaynak: https://lithub.com/10-songs-for-sir-gawain-and-the-green-knight/