Sovyet Askerleri Nazi Almanyası’nı Yenerek İkinci Dünya Savaşı’nı Bitirdi

Kızıl Ordu’nun faşist Almanya’ya karşı 9 Mayıs’ta kazandığı zaferin 71.yılı [Ç.N: Yazının yayınlandığı yıl 2016’dır; bu yıl, zaferin 73. yılıdır.]

Sovyet Kızıl Ordusu, Nazi Almanyasını 9 Mayıs 1945 gününde Berlin sokaklarında yendi. Rusya’da Zafer Günü olarak anılan bu gün, İkinci Dünya Savaşı için sonun başlangıcı oldu.

Kızıl Ordu’nun 1944 yılı ve 1945’in başlarında Almanlara karşı kazandığı bir dizi zaferden sonra Alman askerleri batıya doğru çekilmek zorunda kaldı. Nisan 1945’in başlarında Kızıl Ordu, Oder Nehri boyundan Berlin’in yaklaşık 27 km doğusuna kadar ulaştı. Alman askerlerinin doğu cephesinde direnmesine rağmen Sovyet askerleri, Nisan başlarında Berlin’e yönelik stratejik harekâtı başlattı ve 25 Nisan’da şehrin tamamı Sovyet güçleri ve Polonya ordusu tarafından kuşatıldı.

Mareşal Jukov’un komutasında Beyaz Rusya cephesinden ve Mareşal Konev komutasında Ukrayna cephesinden gelen orduların katılımıyla tüm yönlerden Nazi Almanyası’nın başkentine yönelik hücum başlatıldı.

28 Nisan’a gelindiğinde yalnızca şehir merkezi Nazi kontrolünde kalmıştı. Kızıl Ordu ağır toplarla ateşe başladı ve 30 Nisan’da Sovyet güçleri, Alman Reichstag’ına yönelik olup 2 Mayıs’a kadar süren hücuma başladı. Sovyet topçu bataryaları, ele geçirildiği güne kadar Alman başkentine ağır hasar verdi.

Sovyet ordularının karşısında 45 binden fazla Alman askerinin yanı sıra SS bölükleri, polis, Hitler Gençliği ve 40 bin kişilik Volksstrum yedek askeri savaşıyordu. Kızıl Ordu’nun 464 bin askeri, 12 bin parçadan fazla topçu ve havan topu bataryası, 2 bin çok namlulu roketatarı, 1500 tankı ve kundağı motorlu topu vardı.

Reichstag ve Brandenburg Kapısına yönelik saldırıdan sonra, Berlin’in savunmasından sorumlu komutanlar şehri teslim edeceklerini açıkladı. Mareşal Jukov liderliğinde Berlin’de bulunan Sovyet komutanlığı kayıtsız şartsız teslim olmalarını talep etti. 2 Mayıs günü, General Weidling şehir garnizonunun silah bırakmaya hazır olduğunu belirtti. Üç Alman generaliyle birlikte cephe hattını geçip teslim oldu.

Hitler’in ölümü ve Sovyetler’in zaferine rağmen Alman ordusu bir bütün olarak teslim olmamıştı. 8 Mayıs’ta, Feldmareşal Wilhelm Keitel Berlin-Karlshorst’taki Sovyet üssünde Mareşal Jukov’a Alman ordularının teslim olma şartlarını sunduğunda, Avrupa için İkinci Dünya Savaşı sona ermiş oldu.

 

Çevirmen: Umut Devrim Çelik

Kaynak: https://www.telesurtv.net/english/news/Soviet-Troops-Defeat-Nazi-Germany-End-World-War-II-20160509-0002.html

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları