Taşeron İşçisi Olarak Gizli Görevde – Bölüm 1

Amina Diaby, geçen yıl GTA’nın -işçi güvenliğinin en büyük endişe kaynakları olduğunu belirten şirket- en büyük sanayileşmiş pastanelerinden birinde kaza geçirerek hayatını kaybetti. 23 yaşındaki bu kadın, çoğu zaman düşük ücretli ve çok az eğitim verilerek başlatılan tehlikeli işlerden birini bulmak için geçici istihdam bürolarına başvuran binlerce Ontarianlardan* sadece biri. The Star’da* yazar olan Sara Mojtehedzadeh, Diaby'nin çalıştığı fabrikada bir ay boyunca gizli görev yaptı.

Taşıyıcı kemer sırası etrafında toplanmış iki düzine kadar insanız, sıradan hamur almak için vücutlarımız oradan oraya eğiliyor.  Sırada, birinin süpürebileceği hızdan daha hızlı bir biçimde ham hamur işleri saçılmış ve birikmiş. Ayaklarımızın altında kabarmış yığınlar halinde toplanıyor.

Endüstriyelleşmiş bir fırın olan, her zaman maya kokan ve makinelerin sabit vızıltılarıyla yaşayan Fiera Foods şirketinde taşeron işçi olarak çalıştığım ilk günüm.

Islak ve plastik tepsilere işlenmemiş, dairesel hamur işini şekillendiriyoruz ve paketliyoruz.  Hamura ay şeklini verdiğimiz işleme sıkıştırma diyoruz. Bunlar belki de kahvaltı için yediğiniz kruvasanlar olabilir.

Denetleyenler bizim uyanmamız için bağırıyorlar. Bizim daha hızlı hareket etmemiz, daha iyisini sıkıştırmamız ve daha fazla çalışmamız için bağırıyorlar. Bu gürültüden ve yorgunluktan kimse konuşamıyor.

Fabrika büyük ölçüde, geçici olarak çalışan taşeron işçilerin çalışmasına dayanıyor. Şirketin sağlık ve güvenlik kayıtları ise karışık; şimdiye kadar 3 taşeron işçi, burada ya da 1999’dan beri Fiera’ya bağlı şirketlerde öldü.

Eyaletin her yerinde, daha fazla insan iş bulmak için taşeron firmalara güveniyor. İşi bulduklarında ise istatistikler, işte çalışırken yaralanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bunun sebebini araştırmak için gizli görevdeyim.

Fiera Foods şirketinde gizli görev olarak çalıştığı işinde Sara Mojtehedzadeh, kruvasan üretim hattında çalıştı. İşteki çalışma düzenini ise mahvedici olarak tanımlıyor.

Fiera’nın mevcut müşterilerinden olan Dunkin ‘Donuts ve Sobeys gibi kıtanın en büyük markalarından bazıları; yıllar boyunca Costco, Tim Hortons, Metro, Walmart ve Loblaw gibi şirketler için hamur işleri yaptı. Fabrikaları, Kuzey Amerika ve dünyanın dört bir yanındaki pazarlar için kamyon yükü kadar seri üretim yapıyorlar. Sadece bir günde 2 milyon bagel üretebiliyorlar.

Fiera, Star’ın sorularına cevap olarak sağlık ve emniyetin “temel ilkeleri” olduğunu söyledi. GTA’daki tesislerinde 1.200’den fazla kişinin çalışmasıyla birlikte Ontario’nun “ekonomik refahı” na katkıda bulunduklarını ve göçmenlerin “iş bulmakta ve Kanada’daki geleceklerini inşa etmelerinde” kesinlikle yardımcı olduklarına inandığını belirtti. Ayrıca, taşeron firmalarla çalışmak için katı kriterleri kullandıklarını belirtti. Şirket, geçtiğimiz on yılda sağlık hizmeti girişimlerine ve azınlık topluluklarına yaklaşık 1,5 milyon dolar verdiğini açıkladı.

Ayrıca, fabrikanın kapasitesini artırmak ve iyi iş imkanları sağlamak için hükümet kredileri ve hibeleriyle birlikte 4,7 milyon dolarlık bir miktarı teslim aldı. Şirket, tüm çalışanlara “kapsamlı eğitim” verildiğini ve son 2 yılda Fiera’nın sağlık ve güvenlik girişimleri için yarım milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

Endüstriyel ekipmanlarla dolu bir fabrikada yaklaşık beş dakikalık bir eğitim aldım.

Hiçbir kesinti yapılmadan ve maaş ödendi belgesi verilmeden maaşım elden nakit olarak veriliyordu. Yevmiyelerimi, fabrikadan 35 dakikalık bir otobüs yolculuğuyla vardığım maaş günü kredisi sağlayan birinden alıyordum.

Fiera, son yirmi yılda sağlık ve güvenlik ihlalleri sebepli 191 kurala uymaması nedeniyle azarlandı, ihlallerin içinde; makinelerde uygun koruma sağlanamamasından tutun da güvensiz depolanan gaz tüplerine kadar her şey içinde.

Birkaç milyon dolarlık bir şirket olan Fiera’daki çalıştığım hamur hattı üzerinde tanıştığım en az bir düzine kadın taşeron firmalar yoluyla işe alınıyor.

Taşeron işçiler, Ontario’daki emeğin yüzünü değiştiriyor.

Vilayetin çevresindeki iş yerlerinde, taşeron firmaların kullanılmasıyla  şirketlerin iş kazalarına karşı sorumlulukları sınırlanır, çalışanların haklarına olan sorumluluklarını azaltır ve maliyetlerini düşürür.

Fabrikaya girdiğimde, çoğunlukla renkli insanları* görüyorum. Çoğu insan daha yeni Kanadalı olmuş. Çoğu insan bu işi kabul etmelerinin sadece tek bir nedeni olduğunu onun da hayatta kalmak olduğunu belirtti.

Ağustos ayında, Amina Diaby adlı taşeron işçi çalışanının 2016’daki ölümünün sebebi için  Fiera Foods’a İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca suçlamalarda bulunuldu. Amina’nın başörtüsü bir makineye takıldı ve onu boğdu.

Amina 23 yaşındaydı. Hemşirelik okulu için para biriktirmeye çalışan bir mülteciydi. İşte sadece 2 haftadır çalışıyordu.

Amina Diaby, iş başına öldürüldüğü zaman Fiera Foods’ta sadece iki haftalık bir çalışandı.

Yazar: Sara Mojtehedzadeh ,Brendan Kennedy

Çevirmen: Ekin Dutar

Kaynak: http://projects.thestar.com/temp-employment-agencies/

 

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları