Taşeron İşçisi Olarak Gizli Görevde – Bölüm 2

İşe Alma

North York’taki Fiera Foods’un Marmora St. fabrikası, bir otoyolun yanında ve küçük bir çıkmaz sokağa yayılan mağaza önünde kilisesi ve araba tamirhanesi bulunan Bingo salonunun* arkasında bulunuyor.

Fiera Foods şirketinin Marmora St. fabrikası otoyolun yanında küçük bir çıkmaz sokakta bulunur. Şirketin ayrıca yakınlarda başka bir fabrikası daha bulunur.

Beyaz bir afiş fabrikanın ana girişini süslemektedir. Bu afiş işçilere, şirkete açılan “taşeron işçi çalıştırma” soruşturmaları için yön gösterir.

Fiera Foods, Boris Serebryany ve Alex Garber tarafından 1987’de kurulan ve iki kişinin eski Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra kurdukları özel bir şirkettir. Fiera’nın, Marmora St fabrikasına yaklaşık 15 dakika uzaklıkta, Norelco Dr.’da başka bir fabrikası daha var. Boris ve Alex, Norfinch Dr.’da bulunan Tristar Bakers ve Bakery Deluxe şirketlerinin de yöneticileridir.

Fiera Foods, 1987’de Boris Serebryany ve Alex Garber tarafından kuruldu.

Fiera’nın Marmora St bitişiğindeki Marmora Freezing şirketinin, yöneticileri Anna Garber ve Boris’in kızı Carmela Serebryany-Harris’tir. Carmela ayrıca, Susin Svetlana Garber ile birlikte CMS Ontario’nun yöneticilerinden biridir. David Gelbloom, Upper Crust*’ın yöneticisidir.

Fiera bu beş şirketi “ittifak ortakları” olarak tanımlıyor.

Fiera Foods ve Ortakları Ki̇mdi̇r?

Şirket, web sitesine göre “yenilikçilik, kalite ve maliyet muhafazasını” pazarlıyor. British Retail Consortium’un gıda güvenliği sertifikasyon programıyla mümkün olan en yüksek dereceyi koruyor ve şirket ardı ardına 18 yıl boyunca çift basamaklı bir büyüme oranı yakalayarak bu durumdan yararlandılar.

Serebryany ve Garber, bu hikaye için röportaj yapmaktan kaçındılar ancak Star’ın sorularına verdiği yazılı yanıtta Fiera, şirkete göre, çalışanlarına gıda güvenliği ve kimyasal güvenlik eğitimi veren “taşeron firmalarla devam eden ilişkileri olmadan çeşitliliklerinin mümkün olamayacağını” söyledi. Taşeron firmaların, Fiera’nın dalgalı talebi karşılamasına da yardımcı olduğunu belirtti.

Fiera şirketi taşeronlara bel bağlayan tek şirket değil. Son on yılda, Ontario genelinde açılan taşeron firma bürolarının sayısı yüzde 20 oranında arttı. Star’ın girişimleri sonucunda elde edilen istatistiklerde, yalnızca GTA’da yaklaşık 1.700 işletmenin faaliyet halinde olduğu bulundu.

Firmalar, işçileri fiyat oranı önceden kararlaştırılmış şirketlere yerleştirerek, taşeron işçilerin ücretlerinin faturalarını ve kendileri için de fazladan fiyat artışı koyarak müşteriye hesap çıkarır ve böyle para kazanır. Taşeron firmaların destekçileri, ajansların “esnek” bir iş gücü sağlayarak işletmelerin rekabet gücünü artırmasına yardımcı olmasının yanı sıra firmaların olmadığı bir aksi halde işe alınmayacak insanlar için iş olanakları yarattığını söylüyorlar.

Ontario hükümeti için iki bağımsız uzman tarafından derlenen 420 sayfalık bir rapora göre, taşeron işçiler tüm çalışanlar arasında en savunmasızı ve istikrarsız bir şekilde istihdam ediliyor.

Raporun not ettiğine göre, taşeron işçilerin işine sadece bir anda son verilebilir. Taşeron işçileri kullanan şirketler, taşeron firmalar ile birlikte mesai dışı ücretler için de (fazla mesai ve tatil günü de dahil olmak üzere) geçici mesai ücretini ödemekle yükümlüdür ancak diğer iş yeri haklarını gerçekleştirmekle sorumlu değillerdir. Taşeron işçilere genellikle aynı işi yapan daimi işçilerden daha az ödenir ve bazen sözde “geçici” pozisyonlarda uzun süreler boyunca çalıştırılır. Firmalar, işçi ücretleri için ücretlendirdikleri ücretleri açıklamak zorunda değildir. Bu ay yapılan ikinci okumada* yeni mevzuat, bu konuların bazılarıyla mücadele etmeyi planlıyor.

Toronto merkezli İş ve Sağlık Enstitüsü için yapılan araştırmalar, şirketlerin riskli işi taşeron işçilere yaptırdıklarını gösteriyor. Bir taşeron işçi zarar gördüğünde, şirket tam olarak sorumlu değildir çünkü taşeron firmalar işçiye tazminat ödenmesinde sorumluluk üstlenir  -müşterilerine sigorta prim ödemelerinde para tasarrufu sağlıyor. Bu durum taşeron işçilerin kullanılmasında çok önemli bir maddi teşviktir.

Fiera’da ki bir güvenlik görevlisine yaklaşıp vardiyalar hakkında soru sorduğumda bana fabrikanın çalışanları doğrudan işe almadığını söylüyor. Güvenlik görevlisi, geçici işçi sağlayan bir ajans olan Magnus Servisin numarasını yazıyor bana.

Taşeron firmalar hakkında geniş çapta yazmış bir gazeteci olarak kendi adıma başvuramıyorum bu yüzden Magnus’a büyük annemin soyadını veriyorum ve iş için bekleme listesine giriyorum. Firma bana iş ayakkabılarımın* olup olmadığını ve göçmenlik durumumu soruyor. Bana hiç fabrikada makinelerin çevresinde çalıştığım herhangi bir deneyime sahip olup olmadığımı sormuyorlar.

İki hafta boyunca hiç ses çıkmadı. Ardından, bir pazartesi öğleden sonra firma beni aradı ve ertesi gün için bir işin bulunduğunu söyledi. Maaş, nakit olarak saati 11.50 dolar asgari ücretin 10 sent üstünde. Bana iş ayakkabıları getirmem söylendi ve bir başörtüsü veya mücevher takmamam emredildi.

Fabrikanın yerini gösteren bir harita ve ellerinizi yıkayın, herhangi bir böcek veya kemirgen görürseniz amirinize bildirin gibi maddeler içeren “İyi Üretim Uygulamaları”nın bir sayfalık genel bir özetini içeren e-posta aldım. Tek yapmam gereken fotoğraflı kimlik belgesinin bir kopyasını ve sosyal sigorta numaramı e-posta ile geri yanıt vermemdi.

Taşeron firmadan birisiyle hiçbir zaman tanışmadım.

Daha sonradan öğrendiğime göre, ofisleri bile yokmuş.

 

Çevirmenin Notu:

*Ontarian: Kanada’da bir yerleşim yeri.

*The Star: Toronto’da günlük olarak yayınlanan bir gazete.

*Renkli insan: Esasen Birleşik Devletler ve Kanada’da beyaz olmayan herhangi bir kişiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

*Bingo salonu:İnsanların oturup tombala oynadığı büyük bir bina.

*Upper Crust: Ülkemizde de şubesi bulunan ünlü bir restoran zinciridir.

*İkinci okuma: Milletvekillerinin yasa tasarısının ana ilkelerini tartışması için ilk fırsattır. Genellikle ilk okumadan iki hafta sonra başlar.

*İş ayakkabıları: Patlayıcı veya diğer tehlikeli maddelerle çalışırken giyilen, kıvılcım çıkarmayacak şekilde imal edilmiş (tabanı lastikli veya köseleli) özel ayakkabı.

 

Yazar: Sara Mojtehedzadeh ,Brendan Kennedy

Çevirmen: Ekin Dutar

Kaynak: http://projects.thestar.com/temp-employment-agencies/

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları