Taşeron İşçisi Olarak Gizli Görevde – Bölüm 4

İş Başında

Boris Serebryany’nin görkemli Forest Hill konağı, Fiera’nın başarısının bir göstergesi. Fabrikaya giderken bazen dışarıya park edilmiş Bentley’inin yanından geçiyorum.

Şirket, Fiera’nın hikayesinin “göçmenlerin hikayesi “ olduğunu ve “Kanada’ya yeni gelenler için bir başlangıç noktası olma sözünü” sürdürdüğünü söylüyor.

Rus gibi görünen bazı makine işçileri ve bazı şefler hariç, gördüğüm işçilerin büyük bir çoğunluğu Afrika, Orta Doğu ve Karayipler’den gelen insanlar.

Eski bir çalışan, bana daha sonradan “bu onların çoğunun ülkedeki ilk işleri” diyor. “kendinizi buraya hapsolmuş halde buluyorsunuz, insanlar dışarıda daha iyi işler olduğunu bilmiyor.”

Benim çalıştığım fabrika katı endüstriyel araçlar, kutular, metal raflarla darmadağın halde ve yerler aşırı kaygan. İş arkadaşım beni bu konuda da uyarıyor.

“Saati 11 dolarlık bir iş için kendini öldürme” dedi. (Aslında, diğer ajanslardan kiralanmış bazı işçilere 11.40, bana 11.50 ödeniyor.)

Bir kadın, vantilatörün arkasındaki dönen bir dişliye plastik bir tepsi yerleştiriyor; kıyafetini kaptırmaktan korkuyor.

Üretim hattımız o kadar kalabalık ki, sürekli birbirimizi dirsekliyoruz ve taşıma bandının bana bırakılan tarafına sıkışa sıkışa geçebiliyorum. Bir kadın, vantilatörün arkasındaki dönen bir dişliye plastik bir tepsi yerleştiriyor; kıyafetini kaptırmaktan korkuyor.

Kat şefimiz birkaç defa uğruyor ve bunların tehlike olduğuyla ilgili bizi uyararak ihtiyatlı bir şekilde baş örtülerinin ve bol süveterlerin sıkıştırılmış olduğunu garantiliyor. Benim ajansım başörtüsü giymememi söyledi ama bazı kadınlar takıyor. Fiera’nın genel uygulama dediği haftalık buluşmayı hiç yapmıyoruz.

Bir noktada, yeni bir taşıma bandı kuruldu. Benim çaprazımdaki  acil durdurma butonu, başka bir taşıma bandının altından geçmeden ulaşılamaz. Fiera’nın avukatı Gelbloom şirketin “acil durdurma butonları ve çekme ipleri”nin ikisinin de olduğunu garantilemek için iş alanlarını daima denetlediğini söyledi.

Bir iş arkadaşımın, kadınların bazen çok konuştukları için ceza olarak gönderildikleri yer olduğunu söylediği, ‘zor’ katta bir gün çalışmaya gönüllü olduğumda, hiçbir ek eğitim olmadı. Hız burada daha bile şiddetli. Yapışkan vişneli turtalar makineyi tıkayabilir, bu yüzden biz de onlar toplanma hattının sonuna yetişmeden vücutlarımızı çılgınca bükerek onları toplamalıyız. Sağa sola sallanmaya başladığımı gören bir iş arkadaşım -Doğu Afrika’dan bir mülteci- koluma dokunur, “Sakin ol” der. “Ben sana yardım ediyorum.”

Hamurlarla dalaşmaktan o kadar yorulmuştum ki sesli bir korna tarafından ürkütülene kadar, forkliftlerin hemen yanımda pırpır ettiğini fark etmedim. Metal bir parmaklık hattın bir kısmını kaplıyor ama benim durduğum yeri değil. Sağıma adım atmamayı aklıma not ediyorum.

1999’da, 17 yaşındaki çalışan Ivan Golyashov, Fiera’nın Norelka Dr. Tesisinde bir hamur karıştırıcının, o içinde onu temizlerken çalıştırılması esnasında öldü.

Fiera’da veya diğer ortak şirketlerde 3 taşeron işçi öldü. 1999’da, 17 yaşındaki çalışan Ivan Golyashov, Fiera’nın Norelka Dr. Tesisinde bir hamur karıştırıcının, o içinde onu temizlerken çalıştırılması esnasında öldü. 2011’de 69 yaşındaki Aydin Kazimov, Marmora Dondurucu A.Ş.’nin dışında bir nakliye kamyonu tarafından ezildi. Fiera Yemekleri ve Marmora her olayda İş Sağlık ve Güvenlik kanunu altında suçlu bulundu ve her olay için 150.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

Ağustos’ta İşçi Bakanlığı da Fiera’yı, işe girdikten sadece 2 hafta sonra öldürülen Amina Diaby’nin ölümünden dolayı suçladı. Olayla ilgili polis incelemeleri devam ediyor.

Gelbloom, Fiera’nın bakanlıktan pek çok iş sağlığı ve güvenliği talimatı aldığını kabul etti ama her zaman söz konusu sorunları çözmek için derhal çalışmaya başladığını ve Diaby’yi korumak için “yeterli önlem” aldığını söyledi. Bunun yanında Fiera’nın, çalışma alanlarının “içinde ya da yakınında” gerçekleşen tüm ölümler için hala “üzgün” olduğunu söyledi.

“İş gücümüzün sağlık ve güvenliğinin en büyük endişemiz olduğuna inanıyor ve gelişmeler için çabalamaya devam ediyoruz.”, dedi.

Fiera, Başbakan Kathleen Wynne tarafından Torontolulara “iyi işler” sağladığı için övüldü.

Fiera, 2013’te 3.2 milyon federal iş borcu aldı. Sonraki yıl, Tarım Yemek ve Kırsal İşler Müdürlüğü tarafından kapasiteyi genişletmek için 1.5 milyon dolar bağışla ödüllendirildi. O zamanlar Başbakan Kathleen Wynne tarafından Torontolulara “iyi işler” sağladığı için övüldü.

 

Seçmen mali açıklarının gösterdiğine göre, Fiera 2007’de Ontario “İlerici Muhafazakar” Parti’sine, 2.500$ bağışladı ve 2010’dan beri Ontario Liberal Partisi’ne 25.000 $ bağışlamış. 2016’da şirket, Hindistan’da bir bölgesel ticaret çalışmasına dahil edildi. Yolculuk Diaby öldükten yalnızca 2 ay sonra gerçekleştirildi. Fabrikada konuştuğum kimse Diaby’nin adını bilmiyor ama hala onu öldüren kazayla ilgili fısıltılar var. Bir keresinde, mesailerimin birinin başında ellerimizi yıkamak için bir haşere kontrol lambasının neon mor ışığı altında toplandık.

Erkek bir meslektaş geçerken “Kendini incitmediğinden emin ol.”, dedi.

“Seni eve gönderir ve yeni birini getirirler.”

Amina Diaby, evlendikleri gün eşi Sanunu Jabii ile birlikte.

İşçilerin tazminat sigorta primleri kısmen yaralanma oranlarıyla hesaplanır ve dolayısıyla işyeri sağlık ve güvenliğini yansıtmaları gerekir.

Fiera, aleyhine İşçi Bakanlığı tarafından çıkarılan emirlere rağmen WSIB’nin gözlerinde örnek işveren olarak kaldı. Gece gündüz çalışan yüzlerce insanın olduğu bir tesiste, 2016’da kaydedilmiş yalnızca bir tane kayıp zaman yaralanma iddiası vardı.

Şirket WSIB’den son 10 yıldaki düşük yaralanma iddiaları oranından dolayı bir çok para iadesi aldı. Bu yıl, tazminat kurulu Diaby’nin ölümünden ötürü herhangi bir para iadesi vermedi. Soruşturmada şirketin “olayı önlemek için yeterli tedbirleri” almadığı görüldü.

Ama geçici personellerin ölümcül olmayan yaralanmaları –iddia edilse bile- Fiera’nın sigorta primini etkilemezdi. WSIB’de personel ajansı, işçinin işvereni olarak düşünülür. Eğer yaralanırsa aslında yaralandığı yer değil de ajans maddi hasarı karşılar. Sonuç olarak, tazminat sistemi, işyerindeki güvenliği gerçekten yansıtmıyor diyor Waterloo Üniversitesi’nden MacEachen. “Şirketleri adamakıllı sorumlu tutmuyor.”

Star, Fiera Yemekleri’nin karşılık vermesi korkusuyla isimlerinin verilmemesini isteyen 3 eski çalışanı ile konuştu. İşçilerin WSIB’yi yaralanmaları hakkında bilgilendirmekten alıkoyduklarını söylediler. Hatta bazı durumlarda işçilere, şikayette bulunmadıkları müddetçe evde durabilecekleri ve yine de para ödeneceğinin anlatıldığını söylediler.

Toronto tabanlı, İşçilerin Faaliyet Merkezi’nden Deena Ladd taşeron işçiler hakkında “Bu görünmez bir iş gücüdür.”, diyor. “Bu daha düşük standart ve daha düşük muamelenin meşrulaştırılmasını sağlamaya başlar”

İşçi Bakanlığı müfettişleri tarafından yine Fiera’nın primlerini etkilemeyen tekrar eden güvenlik ihlalleri bulundu.

Ontario İşçi Federasyonu’ndan Chris Buckley, “Kimse sorumlu tutulmuyor, kimse mesul görülmüyor”, diyor, “İşçilerin sırtında başarılı bir iş kurdular.”

 

Yazar: Sara Mojtehedzadeh ve Brendan Kennedy

Çevirmen: Buket Kaplan

Kaynak: http://projects.thestar.com/temp-employment-agencies/index.html

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları