Washington DC’nin Hollywood’un Perde Arkasındaki Rolü Düşündüğünüzden Daha Derine Gidiyor

Televizyonda “Flight 93”ten “Ice Road Truckers” ve “Army Wives”a kadar  900’ü 2005’ten beri var olan, Pentegon’a arka çıkan toplam 1,100 tane başlık bulduk. 

ABD Hükümeti ve Hollywood hep yakın olmuşlardır. Washington DC uzun za- mandır film yapımcıları için ilgi çekici bir senaryo kaynağıdır ve Los Angeles, siyasi tabaka için cazibe ve şatafatın cömert bir sağlayıcısı olmuştur.

Ancak Amerikan etkisinin  bu iki  merkezi birbirine ne kadar bağlıdır? Önceki gizli belgelerin incelenmesi cevabın  “oldukça” olduğunu ortaya koyuyor.

ABD Ulusal Güvenliği ve Hollywood’un arasındaki ilişkinin herkesin bildiğinden daha derin ve politik olduğunu artık gösterebiliriz.

Pentagon’un 1948’den beri bir eğlence irtibat bürosuna sahip olduğunu herkes bilir. Merkezi İstihbarat Bürosu CIA, 1996 yılında buna benzer bir  pozisyon yaratmıştır. Bazen tavsiye karşılığında senaryo değişikliği talep ettikleri, ancak mekan ve uçak gemileri gibi ekipmanların kullanılmasına izin verildiği bilinmesine rağmen her birinin pasif ve büyük ölçüde apolitik rolleri olduğu görüldü.

Çoğunluklu olarak ABD Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’ndan edindiğimiz belgeler, yayınlanan 800’den fazla filmin 1911 ile 2017 arasında ABD Hükümeti Savunma Bakanlığı’ndan (DoD) destek aldığını, önceki tahminlerin belirttiğinden önemli ölçüde daha yüksek bir rakam olduğunu gösterdi.

Bunlar, “Transformers”, “Iron Man” ve “The Terminator” gibi gişe rekorları kıran acentelikler içeriyordu.

“24”, “Homeland” ve “NCIS” gibi uzun süredir devam eden dizilerin belirli bölümlerinin yanı sıra FBI ve Beyaz Saray gibi diğer büyük kuruluşların etkilerini de eklersek ulusal güvenlik konseptinin binlerce saat eğlence sektörünü desteklediğini ilk kez açıkça ortaya koyabiliriz.

CIA, 1947 yılındaki kuruluşundan beri kendi adına 60 film ve televizyon programını destekledi. Bu, ABD Hükümeti Savunma Bakanlığı’nınkinden (DoD) çok daha düşük bir rakamdır ancak rolü yine de önemlidir.

CIA, 1940’lar VE 1950’ler boyunca bunun varlığının ibrazını caydırmak için önemli gayret gösterdi. Bu, tarihçi Simon Willmentts’ın geçen yıl ortaya çıkan ve Alfred Hitchcock’un “North By Northwest”inde kısmen gizlenmiş bir plakanın kısa bir görüntüsüne kadar 1959’da sinema ve televizyon kütüründen tamemen yoksun olduğu anlamına geliyordu.

CIA’ye kamuoyu desteği, Hollywood’un ajansı 1970’lerde ve 1980’lerde “Condor’un Üç Günü” ve “Parallax Görünümü” gibi filmlerde paranoyak görüntülerle kötü adam ilan etmesiyle yakında yok olacaktı. 

CIA 1996’da bir eğlence sektörü irtibat bürosu kurduğunda, ki bu kaybedilen zamanı en önemlisi Al Pachino filmi “The Recruit” ve Osama bin Ladin suikast filmi “Zero Dark Thirty” ile telafi etti.

2016’da meslektaşımız Tricia Jenkins tarafından yayınlanan sızdırılmış özel bildiriler ve 2013 yılında ana akım medyası tarafında yayınlanan  diğer bildiriler, bu ürünlerin her birinin devlet görevlileri tarafından büyük ölçüde etkilendiğini gösterdi. Gerçek dünyadaki tehditler hem arttı hem de abartıldı ve hükümetin kötü muamelesini hafifletti.

Ama yine de biz en büyük değişikliği komedi “Meet the Parents” ile ilgili yayınlanmamaış bir röportajda bulduk. CIA Robert De Niro’nun karakterinin ajansa zarar vermeye yol gösterecek ajansa ait işkence bilgilerine sahip olmamasını istediğini kabul etti.

Gizli servisleri; karşıt kültür ve onların neticeleri sırasında adeta eylemsiz, saf ve etkisiz olarak görmemeliyiz. Gazeteci Nicholas Shou’nun kısa süre önceki iddialarına göre onlar hala Marlon Brando’nun İran karşıtı skandalları (Amerika’nın illegal yollardan İran’a asker satması) hakkındaki fotoğraflarını Brando’ya gereğinden daha fazla para vermek için Colonel Oliver North tarafından yürütülen öncü bir şirket kurarak raydan çıkarabilirdi.

Hollywood’un siyasi olarak ilettikleri Ulusal güvenlik kurumuna bazen küçük, yararlı etkileri var. Bilgi Edinme Özgürlüğü’nden edindiğimiz notlara göre Hulk için, DoD seneryoda “oldukça radikal” değişimler yapılmasını teklif etmiş. Bu değişimler orduyu “canavar” yaratan bir laboratuvardan ayırmak ve Hulk’ı ele geçirme operasyonunun kod adını “çiftlik işçisi” adından “kızgın adam” olarak değiştirilmesini de içeriyor. Çünkü “çiftlik işçisi” kod adı Vietnam Savaşı sırasında kullanılan kimyasal saldırının kod adıydı.

Veritabanından edindiğimiz bilgilere göre, ““Contact” isimli uzaylı filminin yapımında Pentagon  tüm askeri bölümlerin sivilleştirilmesi için müzakerelerde bulunmuş.” Ve “Orjinal seneryodaki ordunun ,uzaylının halkı kıyamet silahı ile yok etmesinden endişe ettiği sahneyi kaldırtmıştı”, bu görüş Jodie Foster’ın karakteri tarafından “Soğuk Savaş’tan hemen sonra doğan paranoya” olarak reddedildi.

Ulusal güvenlik kurumlarının ekranlardaki eğlencedeki rolü azımsanmıştır ve incelemelere ciddi ölçüde az kişi tarafından odaklanılmıştır. Son kitapların sızdırılması sadece kısmi ve geçici olarak geri püskürtülmekte. Daha erken atılımlar, tarihçilerin 1950lerde bi öncü kişi tarafından Paramount film stüdyosunda anlatıları Owen olarak bilinen CIA bağlantısına faydalı olarak tanıttığında, yeni yüzyıla geçiş sırasında yaşanmıştı.

Yeni FOI belgeleri, ülkenin eğlence endüstrisindeki etkileri hakkında çok daha gerçekçi sayılardan söz ediyor, ki biz de bunun yanı sıra düzinelerce örnek olay incelemesi sunuyoruz. Ama hala devletin film ve gösterilerinin büyük bir çoğunluğu üzerindeki etkisini kesin olarak bilmiyoruz. Amerikan Donanması’ndan Marina Corps, arşivinde 90 kutu bu konuyla ilgili materyal olduğunu bize açıkladı.

Yönetimin 21.yy’da seneryolarda yaptığı asıl değişikliklerin detaylarını yazma konusunda  özellikle dikkatli davrandığı görünüyor. Devlet yetkilileri Washington DC ve Hollywoodu “aynı DNA’dan çıkma”olarak ve sermayeyi de “Hollywood çirkin insanlar içindir” olarak tanımlıyor. Ve bu çirkin DNA uzak ve geniş bir şekilde gömülmüş. Görünüyor ki ABD’nin iki ters tarafındaki iki şehri artık birbirlerine düşünüldüğünden çok daha yakın.

Yazar: Matthew Alford

Çevirmen: Ceyda Küçükgençeli

Kaynak: http://www.independent.co.uk/voices/hollywood-cia-washington-dc-films-fbi-24-intervening-close-relationship-a7918191.html

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları