Yalan Fabrikası – Bölüm 2

Politika Nasıl “İş” Haline Geldi

Dünya tarihindeki ilk politik danışmanlık firması Campaigns Inc., 1933 yılında Clem Whitaker ve Leone Baxter tarafından kuruldu. Otuz dört yaşındaki Whitaker, meslek hayatına bir gazeteci ya da gerçek manasıyla bir gazeteci çocuk olarak başlamıştı; daha on üç yaşındayken muhabirlik yapıyordu. On dokuz yaşına geldiğinde, Sacramento Birliği için şehir editörü oldu ve birkaç yıl sonra, San Francisco Examiner için politika yazarı olarak çalışmaya başladı. Dost canlısıydı, sırık gibi boyu ve büyük kulakları vardı; sigara içer, susmak bilmez ve iki parmağını kullanarak yazardı. Bir gazete haber ajansı olan Capitol News Bureau’yu kurdu ve seksen gazeteye haber sağlamaya başladı. 1930’da bu işletmeyi Birleşik Basın’a (Business Press) sattı. Üç yıl sonra politik zekası sayesinde, Pasific Gas and Electric sponsorluğundaki referandumu kazanması için diğerleri arasında tanınmış bir demokrat olan Sheridan Downey tarafından işe alındı. Downey ayrıca, Portland Oregonian’da yazar olan, 26 yaşındaki dul Baxter’ı da işe aldı; ona ve Whitaker’a güçlerini birleştirmelerini önerdi.

Baxter minyon, ince kişilikli, kızıl saçlı ve zarifti. “Ah, ne kadar da tatlıydı,” diyordu, hoşlandığı biri hakkında. Whitaker’ın takım elbiseleri üstüne asla oturmazken Baxter’ınkiler, Audrey Hepburn’a olacakmış gibi dururdu. Whitaker ve Baxter, Campaigns Inc. olarak çalışmaya başladılar. Referandum kazanıldı. Whitaker karısından ayrıldı ve 1938’de Baxter ile evlendi. Marin ilçesinde, ısıtmalı yüzme havuzu olan bir evde yaşıyorlardı. Her güne, günü planladıkları iki saatlik bir kahvaltıyla başladılar. Baxter bazen ona Clem diyordu; Whitaker ise sadece Baxter diye seslenirdi.

1934’de Sinclair, Demokrat adaylığı kazandığında, yol arkadaşı olarak Downey’i seçti (“Uppie ve Downey” diye adlandırıldılar). Downey için çalışmak, “sokağın sağ tarafında çalışan” insanlar olarak anılan Whitaker ve Baxter için bir sapmaydı. Campaigns Inc., işletmeler için politik kampanyalar yürütmekte uzmanlaşmıştı, özellikle de Standard Oil ve Pacific Telephone and Telegraph gibi tekeller için. Pacific Gas and Electric o kadar etkilenmişti ki Campaigns Inc. ile anlaştılar.

Politik danışmanlık sıklıkla reklam endüstrisinin bir dalı olarak düşünülür, ancak gerçeğe daha yakın olan şudur ki reklam endüstrisi, politik danışmanlığın bir formu olarak başlamıştır. Siyaset bilimcisi Stanley Kelley’in bir zamanlar açıkladığı gibi, modern reklamcılık başladığında büyük müşteriler, politik gündemi geliştirmekle ticari gündem kadar ilgiliydiler. Standard Petrol ve DuPont gibi tekeller için durum kötüydü: Açgözlü ve acımasız gözüktüler. Bu durum nedeniyle cephanelik üretimi yapan DuPont firmasına kötü gözle bakılıyordu. Bu nedenle, büyük şirket oluşumlarını halka beğendirmek ve şans eseri olmayacak şekilde işletme gelişim mevzuatlarını geliştirmek amacıyla büyük reklam firmaları ile anlaştılar. Sinclair, Amerikan tarihinin, iş dünyası ile demokrasi arasında bir savaş olduğunu söylediğinde bahsettiği bu tür bir şeydi ve “Şu ana kadar büyük işletmeler her çarpışmayı kazandı.” demişti.

Çoğu California cumhuriyetçisi gibi, Sinclairizm Karşıtı Kaliforniya Ligi’nin gazetecileri Clem Whitaker ve Leone Baxter, Sinclair’ın vali olma ihtimalini düşündüklerinde dehşete düştüler. Hızlı çalışmak zorundaydılar. Seçimden sadece iki ay önce, görevdeki Vali Frank Merriam başkanlığındaki Cumhuriyetçi Parti’den vali vekil adayı olan Georges Hatfield tarafindan işe alındılar; fakat çoğunlukla Sinclair’ı yok etmek için işe alınmışlardı. Kendilerini, Sinclair’ın yazmış olduğu her şeyle 3 gün boyunca bir odaya kilitleyerek işe başladılar. Whitaker, “Upton mağlup olmuştu,” diye açıkladı daha sonra, “bu yüzden kitaplar yazmıştı”. Böylece, L.A. Times gazetesindeki köşede:

Evlilik üzerine Sinclair:

Evliliğin kutsallığı… Böyle bir inancım vardı… Artık yok.

Sinclair’in Nasıl Kazandım başlıklı yazıda açıkladığı alıntı, 1911 romanındaki bir karakterin, eşiyle ilişkisi olan bir erkeğe kalbi kırık bir mektup yazdığı Aşkın Uzun Yolculuğu adlı bir pasajdan alındı (Sinclair’in daha sonra utanç verici bulduğu roman, eşinin zinasını gerekçe göstererek 1912’de boşanarak sona eren felaket ilk evliliğinin otobiyografik bir ifadesidir ve ikinci karısıyla 1913’te evlenmiştir. Evlilikleri 1961’e, yani eşinin ölümüne kadar devam etmiştir). Baxter daha sonra “Elbette, bu alıntılar yersizdi;” diyecekti, “ancak bir hedefimiz vardı: Onun Vali olmasını engellemek.”

Sinclair kaybetti. Muhtemelen çok korkunç bir vali olurdu. Buna rağmen konumuz gerçekten bu değildi.

 

Yazar: Jill Lepore

Çevirmen: Büşra Tatoğlu

Kaynak: https://www.newyorker.com/magazine/2012/09/24/the-lie-factory

Bunları da beğenebilirsin Çevirmenin diğer yazıları